Bežne používané čínske stierače koróny môžu byť škodlivé

26 JANUÁRA 2021
Aké bezpečné sú výtery z nosa a hrdla, ktoré sa už celé mesiace používajú na vykonávanie testov na coronu? Belgický denník Het Laatste Nieuws mohol sledovať záznamy z testu bezpečnosti, z ktorých vyplýva, že už jediný stierač môže byť zdraviu škodlivý.

Pri type stierača od veľkého čínskeho výrobcu, ktorý predáva pod značkou iClean, sa pri trení uvoľňujú drobné nylonové častice. To ukazuje test bezpečnosti, ktorý bol nedávno vykonaný. Špeciálne svetlo ukazuje, ako guma zanecháva stovky bielych častíc na čiernej látke. Pravidlá pre zdravotnícke pomôcky, medzi ktoré patrí aj stierač na výtery stanovujú, že sa do tela nesmú uvoľňovať, alebo zostať v ňom žiadne častice.

„Nylon nie je žiadnou zdravou látkou na vdýchnutie,“ hovorí profesor toxikológie Jan Tytgat z KU Leuven a profesor farmaceutickej imunológie Barbro Melgert z univerzity v Groningene. Minulý rok uskutočnili Melgert a jeho kolegovia rozsiahlu štúdiu vplyvu nylonových častíc na pľúca. „Nylonové častice môžu poškodiť takzvané epiteliálne bunky v nose, dýchacích cestách a pľúcach. Nie je preto dobré, aby taký stierač uvoľňoval tieto častice presne na tých miestach. “

Už POL milimetra môže ubížiť

Podľa profesora Tytgata je “mierne” upokojujúce, že častice vychádzajúce z čínskych stieračov sú pomerne veľké. “Video ukazuje, že častice sú väčšie ako pol milimetra. To znamená, že nemôžu tak ľahko preniknúť do buniek. Môžu sa zhromažďovať ešte skôr, ako sa dostanú do pľúc. Potom ich prehltneme a tak skončia v našom tráviacom systéme, potom opustia naše telo.“

V Holandsku sa však zistilo, že problematické môžu byť aj väčšie častice nylonu. “Zistili sme, že poškodenie buniek spôsobuje látka uvoľnená z nylonových častíc,” hovorí profesor Melgert. “Aj keď zatiaľ presne nevieme, čo je to za látku. Znamenalo by to však, že aj väčšie častice sú škodlivé.“
Obaja odborníci tvrdia, že údajne neexistuje žiadne akútne nebezpečenstvo pre zdravie. “Jeden alebo dva stierače, ktoré v nose uvoľňujú častice nylonu, vám neublížia.” Problémy môžu vzniknúť až pri dlhodobom vystavení. “

V KARANTÉNE
Je zarážajúce, že až teraz vychádza najavo, že čínske stierače pri vedomí nie sú bezpečné. Od začiatku koronovej krízy ich používalo veľa laboratórií a nemocníc.
„Už v auguste sme zistili, že stierače nie sú vyhovujúce zdravotným požiadavkám,“ hovorí FAMHP. „Potom sme ich umiestnili do karantény.“

To znamená, že by sa v zásade nemali používať. Komunikáciu o tomto opatrení však na webovej stránke FAMHP nenájdete. Táto informácia bola doslova bleskom z neba aj pre niekoľko ďalších laboratórií, ktoré kontaktoval denník Het Laatste Nieuws. Pôvodný článok tu

Najnovšie príspevky