Cena Obeda Zdarma

21 DECEMBRA 2022
Vo svojom prvom sne faraón videl, ako sa z rieky Níl vynorilo sedem statných kráv, za ktorými nasledovalo sedem vychudnutých kráv, ktoré zožrali sedem statných kráv. V druhom sne videl sedem zdravé klasy, ktoré zožralo sedem vysušených.

Gn 41:7: Faraón sa prebudil a videl, že to, čo videl, bol sen.

Obsah faraónových snov sa výrazne líšil od tých Jozefových. Faraón sníval o zvieratách a produkcii, ale nie o práci. Naproti tomu Jozefove sny sa začali obrazom práce – bratia zbierali snopy na poli.

To odráža rozdiel medzi tým, ako Boh poskytuje obživu svätým a nesvätým ľuďom. Boh živí svätých ľudí priamo, v zaslúženej odmene za ich serióznu prácu, keď sa zosúladili s Jeho vôľou.

Naproti tomu nesvätí ľudia sa bránia myšlienke sebadisciplíny a práce; Boh ich teda živí len preto, aby mohli ďalej existovať a dôjsť k pokániu. Navyše, výživa získaná bez námahy je chybná dobrota, pretože ľudská prirodzenosť je taká, že si skutočne nevážime niečo, čo sme získali bez námahy. Nevážime si, na čom pracoval iný a nie my sami.

Podobne, keď sme v pokušení myslieť si, že sa zaobídeme bez tvrdej práce, že stačí žiť na sociálnych dávkach, či na účet iného, musíme si uvedomiť, že takéto predstavy pochádzajú z našej nesvätej, skazenej stránky duše. Stačí si všimnúť, ako s jedlom, darmi a hodnotami narábajú naše deti a hneď vidíme, čo sa od nás o hodnotách naučili.

Podobne všetko, čo dostaneme „zadarmo“, je buď v istom zmysle nedokonalé, alebo to nevydrží.

Nehovoriac o tom, že zdarma nie je absolútne nič. Len cenu za to už zaplatil niekto iný. Ale väčšina túto pravdu odmieta priznať a uvedomiť si jej následky.

Najnovšie príspevky