COVID-19 môže zabíjať aj mesiace po zotavení – nová štúdia
9 JÚLA 2021
Väčšina úmrtí spôsobených dlhodobými komplikáciami COVID-19 sa nezaznamenáva ako úmrtia na COVID-19. To znamená, že bežne zverejňovaný počet obetí je „iba špičkou ľadovca“.
Podľa rozsiahlej štúdie publikovanej cez víkend v recenzovanom časopise Nature má človek, ktorý prežil COVID-19 takmer o 60% zvýšené riziko úmrtia hoci až šesť mesiacov po infekcii, v porovnaní s neinfikovanými ľuďmi. To je ekvivalent asi ôsmich úmrtí navyše na 1.000 pacientov počas šiestich mesiacov.
“Keď počítame s úmrtiami na COVID-19, skutočný celkový počet úmrtí je oveľa vyšší,” povedal Ziyad Al-Aly, riaditeľ Centra klinickej epidemiológie na Washingtonskej univerzite v St. Louis a vedúci oddelenia výskumu a vzdelávania pre záležitosti veteránov. Systém zdravotnej starostlivosti v St. Louis uviedol pre The Jerusalem Post. Bol vedúcim výskumníkom tejto štúdie. Al-Aly uviedol, že väčšina úmrtí spôsobených dlhodobými komplikáciami COVID-19 sa nezaznamenáva ako úmrtia COVID-19. Preto vysvetlil, že „to, čo teraz vidíme, je iba špičkou ľadovca.“
Pre dosiahnutie záveru Al-Aly a jeho výskumný tím využili údaje z elektronických zdravotných databáz amerického ministerstva pre záležitosti veteránov. Štúdie sa zúčastnilo viac ako 87.000 pacientov s COVID-19: 74.435 používateľov Veterans Health Administration s COVID-19, ktorí prežili najmenej prvých 30 dní po stanovení diagnózy a neboli hospitalizovaní, a takmer päť miliónov používateľov VHA, ktorí nemali COVID- 19. Okrem toho zahŕňal 13.654 hospitalizovaných pacientov s COVID-19 a 13.997 hospitalizovaných s chrípkou. Veteránmi boli väčšinou muži (asi 88%), stále však bolo viac ako 8.800 žien s potvrdenými prípadmi, ktoré boli analyzované. Všetci pacienti prežili najmenej 30 dní po prijatí do nemocnice a analýza zahŕňala šesťmesačné údaje o sledovaní.
Správa ukázala, že aj tí pacienti, ktorí neboli hospitalizovaní s ťažkým ochorením, môžu mať o mesiace neskôr zdravotné následky. Ochorenia môžu zahŕňať dýchacie ťažkosti, choroby nervového systému, diagnózy duševného zdravia, metabolické poruchy, kardiovaskulárne a gastrointestinálne ťažkosti a zlú celkovú pohodu. “Dokonca aj ľudia s miernym priebehom ochorenia – niektorí ľudia, ktorí dostali COVID a zvládali to dobre len s horúčkou a kašľom – mesiace po chorobe majú mozgovú príhodu alebo krvnú zrazeninu: niektoré prejavy súvisia s COVIDOM,” uviedol Al-Aly. “Riziko je malé, ale nie triviálne.”
IZRAELSKÝ PROF. Cyrille Cohen označil správu za „znepokojujúcu“ a zdôraznil, že „v tejto štúdii nehovoríme o závažných prípadoch. Sú to ľudia, ktorí nemali vôbec zomrieť. “
Riziko úmrtia a súvisiace zdravotné problémy sa samozrejme zvyšovali so závažnosťou ochorenia a ukázali, že najvyššie riziko zdravotných komplikácií a úmrtia mali hospitalizovaní pacienti, ktorí vyžadovali ošetrenie na jednotke intenzívnej starostlivosti. Medzi pacientmi, ktorí boli hospitalizovaní s liekom COVID-19 a ktorí prežili po prvých 30 dňoch choroby, došlo v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov k 29 prebytočným úmrtiam na 1 000 pacientov – čo je o 50% vyššie riziko úmrtia v porovnaní s hospitalizovanými pacientmi, ktorí prežili chrípku, ukázala štúdia.
“Je skutočne pozoruhodné, že takýto vírus môže mať také obrovské množstvo dlhodobých následkov,” uviedol Al-Aly pre Post. Povedal, že nie je jasné, či by sa rovnaké percentá priamo prejavili aj mimo USA, do iných krajín, ako je Izrael, pretože existujú rozdiely v charakteristikách každej populácie. Napriek tomu je to podľa neho silný údaj o dlhodobej záťaži, ktorú choroba spôsobí.
Pripustil však, že stále existuje len málo údajov o dlhodobých účinkoch vakcín, a reagoval na správu, podľa ktorej malý počet ľudí, ktorí v Izraeli dostali vakcínu Pfizer, zažil potenciálne smrteľný zápal srdca.
Analýza INTERIM, ktorú recenzoval denník Jerusalem Post, ukázala, že počas prvých troch mesiacov očkovacej kampane v Izraeli bolo hlásených asi 62 prípadov myokarditídy alebo predmyokarditídy, väčšinou osôb mladších ako 30 rokov. Viac ako 5,3 milióna Izraelčanov dostalo najmenej jednu dávku vakcíny proti koronavírusom. Prof. Nadav Davidovitch, riaditeľ Fakulty verejného zdravia na Univerzite Ben-Guriona v Negeve, pre denník Jerusalem Post uviedol, že štúdia je príliš predbežná na to, aby dokázala priamu súvislosť medzi očkovaním a prípadmi myokarditídy, a že „nie je ani jasná“ ak by tieto sadzby boli vyššie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
“Zdá sa, že riziko je dosť malé a riziko ochorenia na COVID-19 je oveľa väčšie ako v prípade nežiaducich účinkov vakcíny,” uviedol.
Al-Aly uviedol, že je dôležité, aby sa zdravotnícke systémy pripravili na prílev chorých pacientov, aj keď krajiny očkujú a aktívny počet prípadov COVID-19 klesá.
“Musíme prísť na to, ako vybudovať systém zdravotnej starostlivosti, aby sa vyrovnal s týmto zaťažením,” uviedol. Povedal, že svet bol „prichytený nepripravený na COVID“ a v niektorých prípadoch sa „vzdal v prospech COVIDu. Nezvýhodňujme COVID.“
(prevzaté z The Jerusalem Post)
P.S.: Aj vám príde totálne pritiahnuté za vlasy, ako sa každý snaží ubrániť chorobe, ktorej pôvod je v hriechu, nie v nemocnici, ani v nemocničnom lôžku atď? A preto tu ani vakcína nepomôže. Veď aj tá obsahuje zárodok choroby. Ak Boh takú strašnú vec dopustí, je to preto, že sa nám naží niečo povedať. Zariaďovať špitály je to isté, ako pchať hlavu do piesku. Quo vadis, človeče? A so zavretými očami…. Naozaj…