Desať Kúskov Múdrosti

20 JANUÁRA 2022

Je to najpredávanejša a najrozšírenejšia kniha. Niektorí odhadujú, že sa jej predali miliardy. Učí morálku a všetko, čo robiť a čo nie. Dá sa pochopiť na hlbokých abstraktných úrovniach, ako aj na tých najpraktickejších, najpozemskejších rovinách. Je nebeská a zároveň pozemská. Poskytuje praktický návod, ako žiť vyšší život a je tou najlepšou svojpomocnou knihou, aká bola kedy napísaná. Áno, je to Biblia.

Keď sa židovský národ spolu utáborí okolo vrchu, javisko pre odovzdanie Zákona je pripravené. Dokonca aj v prostredí tejto úžasnej drámy sú vložené nekonečne dôležité lekcie, ktoré nám môžu pomôcť pochopiť nás samých a náš účel v našom svete.

Tu je 10 malých kúskov múdrosti, ktoré môžeme použiť v našich životoch od toho, ako, kde a kedy bolo daných 10 prikázaní.

  1. Boh sa rozhodol dať Tóru na vyvýšenom vrchu. Ty môžeš pozdvihnúť svoj život.
  2. Vrch je rovnaká špina ako rovina, ale bola vyvýšená. Bez ohľadu na to, aký špinavý sa tvoj život javí, pozdvihni ho a urob z neho vrch.
  3. Vrch Sinaj bol nízky, nevýrazný vrch. Bránou k duchovnej veľkosti je pokora.
  4. Zákon bola daný na vrchu, nie v údolí. Pokora musí byť doplnená sebaistotou.
  5. Židom bolo prikázané, aby „urobili hranicu okolo vrchu“. Obmedz sebaistotu, aby sa nezvrhla v aroganciu.
  6. Desať prikázaní bolo adresovaných v jednotnom čísle celému židovskému národu; ak by chýbal čo i len jeden Žid, Zákon by nemohol byť daný. Ty si nevyhnutný.
  7. Desať prikázaní bolo povedané jednotlivcom, prispôsobené duchovnému a psychologickému zloženiu každého človeka. Ty máš jedinečnú úlohu a poslanie.
  8. Zákon bol daný jednému zjednotenému ľudu. Oddeľujú nás len vonkajšie fasády, telá. V hĺbke duše sme jedno.
  9. Židovský ľud bol „čelom k vrchu“ pripravený prijať Božie Slovo. Ak sa zameriaš na niečo vyššie, drobné rozdiely sa rozpadajú.
  10. Na vrchu Sinaj sa nebo a zem, duchovnosť a telesnosť prvýkrát dotkli. Aj ty môžeš priniesť Božské vedomie do tohto konečného fyzického sveta.
Najnovšie príspevky