Druhé kolo

13 JANUÁRA 2023
Položil si si niekedy otázku – alebo sa spýtal niekoho iného: Ak by si mohol prežiť svoj život odznova, aké iné rozhodnutia by si urobil?

Väčšina ľudí by na túto otázku odpovedala množstvom situácií, veľkých i malých, ktoré by sme v druhom, zrelšom kole zvládli inak. Od možnej výmeny jednotlivca, ktorého si vzali (ach!), po výber inej kariéry (ja som vždy chcela byť učiteľkou), z mesta alebo krajiny, kde žijú (Honolulu má fantastické pláže), zoznam vecí, ktoré by ľudia chceli robiť inak, je dlhý. Kedysi, nepoznajúc Boha, som tak zmýšľala aj ja. Ale dnes už nie.

Jeden múdry človek raz odpovedal na túto otázku takto priamo: “Aké zmeny by som urobil? Žiadne. Neurobil by som nič inak.” A ja s ním úplne súhlasím.

Čo? Popieral všetky svoje minulé chyby? Alebo bol jedným z tých, o ktorých sa predtým myslelo, že neexistujú, ktorí vedú ten nepolapiteľný „dokonalý“ život? Alebo bol jednoducho príliš arogantný na to, aby sa poučil z vlastných neúspechov a spravil lepšie rozhodnutia?

Alebo bol možno skutočne múdrejší ako väčšina z nás. Možno prišiel k poznaniu, že „kroky človeka sú riadené Bohom“ (Ž 37:23). Jeho osud bol vopred určený (večná spása), jeho kroky riadené Bohom. Všetky tieto rozhodnutia, za ktoré si pripísal zásluhy – alebo sa nimi zdiskreditoval – boli súčasťou Božieho dokonalého plánu.

Každé rozhodnutie, ktoré „on“ urobil, mu ponúklo práve tú príležitosť, ktorú potreboval. Neexistovali pre neho žiadne „dobré“ alebo „zlé“ voľby. Nakoniec aj tie situácie, ktoré boli náročné, boli presne to, čo potreboval vo svojom osobnom osude pre svoje konečné dobro.

Zvažoval si to niekedy? Predstav si, aké oslobodzujúce to musí byť. A ver mi, že prijatie pravdy, že všetko – aj znášanie následkov za moje prešľapy – sa deje pre moje dobro, také naozaj je.

Ale možno sa pýtaš, čo s tými rozhodnutiami, ktoré si urobil a ktoré boli naozaj strašné. Ako keď si sa konečne postavil svojej panovačnej tete a povedal si jej presne to, čo si si myslel o jej rade, len aby si okamžite oľutoval, že si jej to povedal, no napriek tomu sa s tebou posledné dve desaťročia odvtedy nerozprávala… alebo čas so svojím šéfom, ok, bývalým šéfom – chápeš… Alebo čo tak poľutovaniahodné rozhodnutia, ktoré si urobil pri uprednostňovaní svojho času a nevenoval si ho dosť rodine a priateľom?

Na rozdiel od tvojej práce, tvojho manželského partnera alebo mesta bydliska sú etické rozhodnutia len na tebe. Tieto hrozné rozhodnutia nemôžeš pripísať “osudu” – pretože tvoja strata pokoja a výsledné správanie bolo výsledkom tvojho osobného slobodného rozhodnutia. Toto sú rozhodnutia, ktoré nám Biblia hovorí, že ich musíme úprimne ľutovať – o tom je pokánie!

A tu je čas na zamyslenie: Potom, čo sme urobili tie nie dokonalé rozhodnutia, máme príležitosť využiť tieto rozhodnutia a dokonca aj ich dôsledky vo svoj vlastný prospech. Pri spätnom pohľade – a len pri spätnom pohľade… – akceptujeme, že presne toto sme v tej chvíli potrebovali pre náš individuálny duchovný pokrok.

Možno sme si zvolili poľutovaniahodnú cestu, ktorá nás dostala do puta, ale skutočnosť, že sme teraz v putách, je v konečnom dôsledku súčasťou Jeho plánu – máme chcieť využiť tieto príležitosti pre náš nevyhnutný duchovný rast. Keď ich správne využijeme, tieto neúspechy a lekcie, ktoré si z nich vezmeme, nás môžu posunúť do neuveriteľných výšin.

Takže… premýšľaj o svojej odpovedi na túto otázku. Ak by si mohol prežiť svoj život odznova, ako by si to urobil?

Možno inak.

Ale ľudský život nemôžeš žiť znova.

Takže možno lepšia otázka znie: Ak dnes žiješ SVOJ život, kompletný so všetkými rozhodnutiami, ktoré si TY urobil, ako využívaš KAŽDÉ z týchto rozhodnutí ako impulz na sebazdokonaľovanie?

Najnovšie príspevky