Globálny vzdelávací pakt
3 MÁJA 2020
Pápež František pozýva svetových vodcov a mladých ľudí, aby sa stretli 14. mája 2020 vo Vatikáne na podujatí s názvom „Znovuobjavenie globálnej vzdelávacej aliancie“.
“Nikdy predtým nebolo potrebné zjednotiť naše úsilie v širokej vzdelávacej aliancii, formovať zrelých jednotlivcov schopných prekonať rozdelenie a antagonizmus a obnoviť štruktúru vzťahov v záujme bratskejšej ľudskosti,” napísal pápež František v správe o tejto iniciatíve, ktorú zverejnilo tlačové oddelenie Vatikánu.
Podľa Františka je dnes vzdelávanie v rozpore s procesom „zrýchlenia“, ktorý spútava ľudskú existenciu vo „víchrici vysokorýchlostnej technológie a počítačovej techniky, ktorá neustále mení našu súdnosť a porozumenie vecí.“
Výsledkom je, že ľudská identita stráca „svoju pevnosť“, napísal. Podľa afrického príslovia František napísal: „Na výchovu dieťaťa je potrebná celá dedina.“ Pokiaľ ide o vzdelávanie, táto dedina musí byť ešte vytvorená, počnúc vyčistením základu od „diskriminácie“ 1 a bratstvu „musí byť umožnené prosperovať.“ Podľa pápeža to zahŕňa nielen učiteľov, študentov a ich rodiny, ale širšiu občiansku spoločnosť vrátane vedy, športu, politiky a charitatívnych organizácií.
„Aliancia, inými slovami, medzi obyvateľmi zeme a naším„ spoločným domom“, o ktorý sa musíme starať a rešpektovať. Aliancia, ktorá vytvára mier, spravodlivosť a pohostinnosť medzi všetkými národmi ľudskej rodiny, ako aj dialóg medzi náboženstvami,” napísal František.
Okrem stretnutia 14. mája vo Vatikánskej audienčnej sále Pavla VI. František uviedol, že na príprave podujatia sa na iných miestach uskutoční niekoľko seminárov na súvisiace témy.
„Vyzývam všetkých, aby pracovali pre túto alianciu a aby sa zaviazali, individuálne a v rámci našich komunít, rozvíjať sen humanizmu zakoreneného v solidarite a reagujúceho tak na túžby ľudstva, ako aj na Boží plán,“ napísal František.
Podľa vyjadrenia Kongregácie pre katolícke vzdelávanie je iniciatíva odpoveďou na žiadosť, ktorá prišla počas niekoľkých stretnutí, ktoré mal František s rôznymi osobnosťami „rôznych kultúr a náboženských príslušností.“ Vo vyhlásení sa uvádza, že piate výročie environmentálnej encykliky Laudato Si ′ bolo „ideálnou platformou“ 2 na spustenie akcie.
„Najvýznamnejšie osobnosti na svete sa vyzývajú, aby sa zúčastnili navrhovanej iniciatívy, politickej, kultúrnej a náboženskej, a najmä mladých ľudí, ktorým budúcnosť patrí,“ uvádza sa vo vatikánskom vyhlásení. „Cieľom je vzbudiť vedomie a vlnu zodpovednosti za spoločné dobro ľudstva, počnúc od mladých až po všetkých ľudí dobrej vôle.“ Vo vyhlásení Kongregácie sa tiež uvádza, že cieľom nového vzdelávacieho paktu bude liečiť tri „zlomeniny“ 3ovplyvňujúce svet.
Prvou je to, čo oddeľuje realitu od transcendencie. Podľa Vatikánu by sa deti mali predstaviť „úplnej realite“ vrátane otvorenosti voči transcendentnému, uzdraveniu „vertikálneho rozporu medzi človekom a Absolútnom“ 4.
Druhá zlomenina, ktorú by sa mala Zmluva uzdraviť, je „horizontálna“ medzi generáciami, kultúrami a v rámci rodiny, s ľuďmi, ktorí prinášajú rôzne kultúrne vízie a náboženstvá, a s tými, ktorí čelia finančným, sociálnym a morálnym problémom.
Treťou zlomeninou je to, že medzi ľudstvom a životným prostredím je naliehavá potreba „vytvoriť podmienky pre ekologické občianstvo“, ktoré sa vzdeláva v „zodpovednej úspornosti, vďačnej kontemplácii sveta a starostlivosti o krehkosť chudobných a životného prostredia.”
Chceš sa o týchto veciach dozvedieť viac z pohľadu Písma a proroctiev o posledných časoch? Potom ti odporúčam náš nový kurz Pochopenie Konca Čias.