Šesť Planét “v Línii”
Dnes celý svet očakáva jedinečnú astronomickú aj astrologickú udalosť – údajné zoradenie sa šiestich planét v jednej línii.
„Prehliadky Planét“ v januári a marci
V januári zdobí nočnú oblohu šesť planét – Mars, Jupiter, Venuša, Saturn, Urán (nevidno) a Neptún (nevidno). Pozrite sa na západ krátko po západe slnka, aby ste videli Venušu a Saturn, zatiaľ čo Jupiter a Mars možno nájsť na východe. Skvelý večer na pozorovanie planét je 21. január, keď Mesiac dosiahne fázu poslednej štvrtiny a vychádza okolo polnoci.
V januári a februári môžeme byť svedkami jedinečnej udalosti. Planéty nie sú presne zoradené, takže sa objavia v oblúku po oblohe kvôli ich orbitálnej rovine v Slnečnej sústave. Počas jasných nocí v januári a februári budú viditeľné všetky planéty okrem Merkúra – udalosť, ktorá sa niekedy nazýva planetárna prehliadka. 28. februára však – ak to počasie dovolí – bude viditeľných všetkých sedem planét, čo je skvelá predstava pre pozorovateľov na zemi.
„Pozerať sa na planéty vlastnými očami je niečo zvláštne,“ hovorí Jenifer Millard, vedecká komunikátorka a astronómka z Fifth Star Labs vo Veľkej Británii. “Áno, môžete ísť na Google a získať okázalejší pohľad na všetky tieto planéty. Ale keď sa pozeráte na tieto objekty, sú to fotóny, ktoré precestovali milióny alebo miliardy míľ vesmírom, aby zasiahli vaše sietnice.
Ak ste na sociálnych médiách, možno ste už videli 25. januára 2025 oznámenia o usporiadaní planét. Záplava videí a mémov tvrdí, že všetkých osem planét bude v jednej línii na jednej strane Slnka a viditeľné na našej nočnej oblohe.
Pozorovatelia hviezd budú 28. februára oceniť vzácne zarovnanie siedmich planét, keď sa Merkúr pripojí k šiestim ďalším planétam, ktoré sú už viditeľné na nočnej oblohe. Tu je dôvod, prečo je to pre vedcov dôležité.
Pozrite sa na oblohu za jasnej noci tohto januára a februára a môžete sa tešiť. Na nočnej oblohe je v súčasnosti viditeľných šesť planét – Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Len počas jednej noci na konci februára sa k nim pripojí Merkúr, vzácne usporiadanie siedmich planét viditeľných na oblohe.
Takéto udalosti však nie sú len predstavením pre pozorovateľov hviezd – môžu mať tiež skutočný vplyv na našu slnečnú sústavu a ponúkajú potenciál získať nové poznatky o našom mieste v nej.
Osem veľkých planét našej slnečnej sústavy obieha okolo Slnka v rovnakej rovine a všetky rôznymi rýchlosťami. Merkúr, najbližšia planéta k Slnku, dokončí obežnú dráhu – rok pre planétu – za 88 dní. Zemský rok má samozrejme 365 dní, zatiaľ čo na hornom konci trvá Neptúnu neuveriteľných 60 190 dní, teda asi 165 pozemských rokov, kým dokončí jednu revolúciu našej hviezdy.
Rôzne rýchlosti planét znamenajú, že príležitostne môže byť niekoľko z nich približne zoradených na rovnakej strane Slnka. Zo Zeme, ak sú obežné dráhy zarovnané správne, môžeme na našej nočnej oblohe vidieť súčasne viacero planét. V zriedkavých prípadoch sa všetky planéty zoradia tak, že sa všetky objavia na našej nočnej oblohe spolu pozdĺž ekliptiky, cesty, ktorú sleduje Slnko.
Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn sú dostatočne jasné na to, aby boli viditeľné voľným okom, zatiaľ čo Urán a Neptún si vyžadujú ďalekohľad alebo ďalekohľad.
Budúci mesiac sa na oblohe “zoradí” sedem planét.
Začiatkom marca sa k planetárnej zostave pripojí Merkúr, ktorý je krátko viditeľný v prvom týždni mesiaca. V marci. 8, hneď po západe slnka, aby sme na západe mali zachytiť Merkúr medzi Saturnom a Venušou predtým, ako rýchlo klesne pod horizont, sprevádzaný polmesiacom.
V roku 2019 však výskumníci naznačili, že planetárne zarovnanie by mohlo mať vplyv na slnečnú aktivitu. Jednou z hlavných nevyriešených otázok o Slnku je to, čo poháňa jeho 11-ročný cyklus medzi obdobiami vrcholnej aktivity, známymi ako slnečné maximum (v ktorom sa momentálne nachádzame), a obdobiami najslabšej aktivity, slnečného minima. Frank Stefani, fyzik z výskumného centra Helmholtz-Zentrum v Drážďanoch-Rossendorfe v Nemecku, verí, že odpoveďou by mohli byť kombinované slapové sily Venuše, Zeme a Jupitera.
Prečo to nie je „zarovnanie“
Planéty sú vždy navzájom zarovnané. Slnečná sústava nie je spleť planét, ktoré sa po nej preháňajú, keď obiehajú okolo Slnka. Slnečná sústava je ako omeleta. Planéty obiehajú v blízkych kruhoch okolo nej, každá je o niečo ďalej, takže obežná dráha trvá dlhšie. Toto je rovina slnečnej sústavy. V dôsledku toho môžete na nočnej oblohe vidieť všetky planéty v slnečnej sústave v rade. Je ľahké ho nájsť, pretože je to aj cesta slnka cez dennú oblohu. Nazýva sa to ekliptika, predovšetkým preto, že je to zhruba miesto, kde obieha aj Mesiac, občas ho prekríži, aby občas zatmil Slnko.
Zatiaľ čo príliv a odliv každej planéty na Slnku je extrémne malý, Stefani hovorí, že keď sa dve alebo viac planét zoradia so Slnkom – známe ako syzygy – môžu sa spojiť a spôsobiť malé rotácie vo vnútri hviezdy, nazývané Rossbyho vlny, ktoré môžu ovplyvniť poveternostné udalosti.
Syzygy (si-zuh-jee) je termín v astronómii, ktorý znamená zarovnanie nebeských telies, napríklad počas zatmenia. Ide o vzácny a výnimočný prírodný jav, ktorý je skvelé zažiť. Ale znamená aj ’spojenie, jarmo’, vyjadrujúce význam σύν (syn- “spolu”) a ζυγ- (zug- “jarmo”) je zhruba priama konfigurácia troch alebo viacerých nebeských telies v gravitačnom systéme.
“Na Zemi spôsobujú Rossbyho vlny cyklóny a anticyklóny,” hovorí Stefani. “Na Slnku máme rovnaké Rossbyho vlny.” Stefaniho výpočty ukázali, že zarovnanie Venuše, Zeme a Jupitera by spôsobilo periodicitu slnečnej aktivity 11,07 roka, čo takmer presne zodpovedá dĺžke slnečných cyklov, ktoré vidíme.
Nie každý si je touto myšlienkou taký istý, pričom niektorí poznamenávajú, že slnečnú aktivitu už možno vysvetliť procesmi v rámci samotného Slnka. „Dôkazy z pozorovania naznačujú, že planéty, ktoré priamo spôsobujú slnečný cyklus, sa jednoducho nestanú,“ hovorí Robert Cameron, solárny vedec z Inštitútu Maxa Plancka pre výskum slnečnej sústavy v Nemecku, ktorý v roku 2022 publikoval článok na túto tému: “Neexistujú žiadne dôkazy o synchronizácii.”
Existujú však aj iné, oveľa menej sporné, zvláštnosti planetárneho usporiadania, ktoré na nás určite majú vplyv: ich užitočnosť pre vedecké pozorovania, najmä pokiaľ ide o skúmanie slnečnej sústavy.
Prečo, alebo ako je toto dôležité v duchovnej oblasti? Je to vôbec dôležité? Absolútne. Uvedomujúc si proroctvá Ježiša v Lukášovom evanjeliu, kde povedal:
Lk 21:25–26.28.36: A na slnku, mesiaci a na hviezdach budú zázračné znamenia a na zemi bude zdesenie medzi Národmi, v rozpakoch z hukotu mora a vĺn;Synovia Adama budú mdlieť od hrôzy a očakávania vecí, ktoré prídu na Tento Svet, pretože nebeské mocnosti budú otrasené. A keď nastane Začiatok týchto vecí, vzpriamte sa a zdvihnite hlavy, pretože sa blíži vaše Vykúpenie.
Buďte však na stráži, vždy sa modliac, aby ste boli schopní uniknúť všetkým týmto veciam, ktoré sa majú stať, a aby ste boli schopní postaviť sa pred Syna Adama.
Vidíme, že Ježiš nám káže na prorocké udalosti našich čias sa pripraviť a byť na stráži, t.j. v modlitbe. Prečo? Lebo v nej k nám bude On sám hovoriť viac o všetkom, čo prísť má a aj v akom poradí. Veď preto poslal aj výstrahu MAYDAY.