Primeraná Výčitka

12 MÁJA 2024
Prvým krokom k zmene niekoho je stať sa jeho priateľom.

Spraviť výčitku inému človeku nie je vylúčené. Pred začatím stačí splniť niekoľko podmienok:

Najprv sa uisti, že táto osoba je tvoj blízky priateľ. Toto sú jediní ľudia, ktorým sa oplatí vyčítať – nielen preto, že môžu skutočne počúvať, ale aj preto, že podstupuješ menšie riziko, že z nich urobíš svojich zaprisahaných nepriateľov.

Ak táto osoba ešte nie je tvojim blízkym priateľom, budete musieť stráviť nejaký čas spolu a vždy, keď je to možné, urobiť mu láskavosť, kým sa nevyvinie skutočné priateľstvo. To tiež dá veci do kontextu, pretože objavíš všetko, čo je na tejto osobe dobré.

Tiež sa musíš uistiť, že táto osoba má rovnaké znalosti, pochopenie a perspektívu dobra a zla ako ty, skôr než budeš môcť zaútočiť na jej rozhodnutia. Ak to tak nie je, budete musieť stráviť nejaký čas spoločným učením a diskusiou, kým neuvidíte vzájomný názor.

Keď ste dvaja v rovnakom priestore a obaja ste dobrí priatelia, potom je v poriadku vytlknpť niečo – ak je to potrebné. A ak si pamätáš, čo tam bolo vytknúť.
A potom prídu aj momenty, keď budeš musieť spraviť výčitku tomu, kto pohoršuje okolie. ako Ján Krstiteľ herodesovi. Ale to už budeš iný ty.

Vždy si však pamätaj, čo hovorí Božie Slovo: “Pomýlená je výčitka toho, kto v hneve vyčíta, aj napomenutie toho, kto v hneve napomína.” 

A preto, kým si nestál v topánkach toho, komu chceš vyčítať, kým si mu ničím nepomohol v jeho situácii, nemáš právo mu nič vytknúť.

Najnovšie príspevky