Sila Slov

27 AUGUSTA 2023
Mojžiš prediskutoval so židovským ľudom zákony týkajúce sa rozvodu, výnimiek z vojenskej služby, správania pri prijímaní kolaterálu na pôžičku, únosu a kožnej choroby známej ako lepra.

Táto choroba postihuje najmä ľudí, ktorí sa previnili zlou, či zlomyseľnou rečou, rovnako ako postihla Mojžišovu sestru Miriam, keď vyjadrila svoj nesúhlas s Mojžišovým správaním pri rozvode s manželkou Tziporou.

Dt 24:9: Pamätaj, čo urobil Pán, tvoj Boh, Miriam.

Je dôležité si uvedomiť, že Miriam neklamala a dokonca ani nekritizovala svojho brata Mojžiša. Iba vyjadrila svoj nesúhlas s jeho správaním bez toho, aby sa obťažovala najprv s ním súkromne prediskutovať svoje sťažnosti. Napriek tomu bola Miriam okamžite potrestaná za to, že hovorila proti Mojžišovi.

To nás učí, akí opatrní musíme byť vždy, keď hovoríme (alebo píšeme) o iných ľuďoch. Aj zdanlivo neškodná diskusia môže ľahko skĺznuť do klebiet či ohovárania. Skôr by sme mali byť vždy opatrní, aby sme hovorili a písali konštruktívne. Ak sa niekomu správanie zdá nevhodné, mali by sme si s ním v súkromí veci vyjasniť, čím seba uchránime od rany, ktorá za osočovanie zasiahne toho, kto osočoval a každého ďalšieho od smútku, ktorý nevyhnutne vyplýva z nedorozumenia. A ostatných ušetríme pohoršenia, ktoré im takto dávame. Lebo — a to hovorí Ježiš sám — pre toho, kto pohoršuje:

Lk 17:1-2: Nie je možné, aby neprišli pohoršenia, ale beda tomu, skrze koho prichádzajú! Je pre neho lepšie, keď mu na krk zavesia mlynský kameň a hodia ho do mora, ako keby mal pohoršiť jedného z týchto maličkých.

Pohoršil ťa niekto svojou bezohľadnou rečou, alebo inak? Nepomsti sa sám, ale prenechaj pomstu Bohu. Ver, že deň Božej odplaty na toho, kto pohoršil, kto ohováral, osočoval alebo inak znevážil, už čaká a neminie ho, nech by to bol ktokoľvek. A v dnešných, posledných časoch, to už nebude “len” lepra.

Najnovšie príspevky