Čas Sluhov Sa Blíži

29 AUGUSTA 2023
V USA sa schyľuje k voľbám. Jeden z kandidátov, muž menom Vivek Ramaswamy je najmladším republikánskym prezidentským kandidátom vôbec. Toto je prepis rozhovoru, ktorý mohli ľudia zcelého sveta sledovať nedávno na Twitteri (Tucker na Twitteri – Epizóda 17 — 2023.08.19) a dnes ho prinášame aj našim čitateľom. Pozornej duši v jeho odpovediach iste neujde odraz proroctiev posledných čias a fakt, že sa blíži “čas sluhov.”

Tucker Carlson (ďalej len TC): Vivek, ďakujeme, že si sa k nám pridal.

Vivek Ramaswamy (ďalej len VR): Je dobré byť tu.

T.C: Takže ste nedávno urobili komentár o 11. septembri, v ktorom ste naznačili, že vláda USA nebola úplne ústretová k tomu, čo sa v ten deň stalo, že federálna byrokracia klamala. Zdá sa, že je to očividne pravda. Odozva bola neuveriteľná, okamžitá. Bol ste napadnutý ako konšpirátor, ako šialenec, ale nielen ľavica. Tiež od hlupákov na redakčnej stránke Wall Street Journal, ktorí napísali celý článok o tom, ako ste sa diskvalifikoval tým, že ste položil túto otázku. Čo ste povedal a prečo bola reakcia taká prudká, čo myslíte?

V.R: Bolo to fascinujúce, Tucker. Zažil som veľa takýchto momentov v kampani, keď hovorili: “Toto je koniec kampane, toto je koniec. Len to sfúkol. Toto je jeden z nich. Takže toto je ako štvrtý alebo piaty z nich.” Ale čo bolo na tom zaujímavé, že áno, toto nebol ľavicový zbor. Správne. Toto bol väčšinou pravici naklonený refrén. A Mike Pence bol hlboko sklamaný. Chris Murphy, tento demokratický senátor hovorí niečo veľmi podobné. A tak je to fascinujúce. Hovorí sa, že sa tu niečo deje. Takže spravodlivo, Tucker, ja som to nenavrhol, výslovne som povedal, že vláda nás absolútne klamala. 9/11 Komisia klamala, FBI klamala. Je to teda hlavný bod mojej kampane? Nie, nie je. Vlastne som išiel do komediálnej šou, kde sa ma nejaký chlapík spýtal, či bolo pristátie na Mesiaci falošné. Povedal som, myslím, že to bolo skutočné. Potom sa ma spýtal, či nám vláda povedala pravdu o 11. septembri? Povedal som: Nie, nepovedala. Takže v odpovedi na otázku odpoviem úprimne. A to, čo som mal na mysli, boli fakty. Tu je chlap, Al Bayoumi. Teraz sa vráťme späť do 11. septembra a dni pred 11. septembrom. Predstavte si, aký smiešny je tento príbeh. Štyridsaťdva ročný absolvent –  nie je nič zlé na tom mať 42 a vrátiť sa do školy. Môj otec sa vrátil do školy oveľa neskôr v živote, ale je to 42-ročný postgraduálny študent, ktorý prijíma dvoch teroristov. Dvaja z teroristov, ktorí vleteli lietadlami do budov v USA o chvíľu neskôr. Prijme ich na letisku v L.A., vezme ich do svojho domu, trávi s nimi veľa času, začlení ich do komunity. Ale podľa jeho slov sa stalo to, že sa s nimi náhodne stretol na letisku. Na prvý pohľad to nedáva veľký zmysel.

T.C: Náhodou som bol v LAX…

V.R: Viete, vyzeráte ako chalani, s ktorými by sme si mohli rozumieť a zrazu sa z nich na letisku stali rýchli priatelia. Až tak, že si ich vezme domov. Je to teda trochu podozrivé. Ale hej, komisia 9/11 a FBI to vtedy preskúmali a povedali, že jeho účet je presný. Áno, znie to legitímne. Super legitímne, však? Teraz bola veľká udalosť v L.A.. Viete, títo chlapci prišli zo Saudskej Arábie. Má tento chlapík, ktorý ich prijal, nejaké väzby na Saudskú Arábiu? Tam skončili. Ale teraz, o 20 rokov neskôr, v roku 2021, v roku 2022 FBI potichu odtajní dokumenty a musí, o 20 rokov neskôr, je to konečný termín, ktorý naznačuje, že, počkajte chvíľu, v skutočnosti vedeli, že toto bol saudskoarabský agent tajnej služby. Zaujímavé ako to funguje. Len to tam strčte – o 20 rokov neskôr. Práve teraz to má skutočné dôsledky, pretože 11/9 existuje federálny prípad rodín obetí, ktoré chcú zodpovednosť, ktoré dožadujú sa odpovedí. Preto žalujú saudskú vládu. A prípad sa zmení na to, či je to pravda alebo nie, pretože, viete, títo útočníci boli zo Saudskej Arábie. Bushova administratíva. Máte komisiu z 11. septembra, obojstranná. Máte fakt, že FBI, CIA, všetci hovoria, že tento chlapík tu skutočne konal nezávisle. Ale teraz hovoríme, že ide o saudskoarabskú spravodajskú službu. Je tu naozaj otázka, či Saudská Arábia dlhuje týmto rodinám škody. Takže toto je relevantná otázka. Toto je hlavný bod, na ktorý sa sústredím v mojej kampani? Nie, musíme sa sústrediť na budúcnosť krajiny. Ale ak dostanem otázku a odpoviem úprimne na základe faktov, nemyslím si, že by si po mňa prišli, keby to bolo nepravdivé. Ak je to smiešne. Samozrejme.

T.C: Klamstvo sa nikdy netrestá.

V.R: Klamstvo sa nikdy netrestá. Ale hovoriť pravdy by ste nemali (je nepopulárna a nenávidená). Ale v skutočnosti je to pravda, ktorá priťahuje odozvu.

T.C: Prečo? V jednej z Vašich odpovedí na túto otázku, v ktorej ste povedali, že nie je v poriadku, aby nám vláda klamala, ste povedali naozaj úžasne. Nie je to demokracia, je to otrava a koroduje to systém, ktorý si vážime, t.j. demokraciu. Ale prečo by sa The Wall Street Journal okrádal o čas zo svojho nabitého programu obhajoby nízkych daní z kapitálových výnosov, aby na Vás zaútočil?

V.R: Viete, zaujímavé je, a čo si myslím, že v tejto krajine práve teraz existuje dvojstranný konsenzus, že my, ľudia, nedokážeme zvládnuť pravdu. Je to ako Jack Nicholson na konci filmu, však? “Neviete si s pravdou poradiť. Potrebujete ma na tej stene.” Môj názor, môj základný názor v tejto kampani je: Nie, nepotrebujeme vás na tej stene. A áno, vieme zvládnuť pravdu. COVID-19. Aký bol pôvod? Čo sme vedeli o vakcínach predtým, ako sme ich nariadili? Čo sme vedeli o jednaní Huntera Bidena predtým, ako sme tento príbeh systematicky potlačili? Čo vieme o pravde toho, čo sa stalo 6. januára? Čo vieme o manifeste strelcov z Nashvillu, transgender jednotlivcovi, ktorý zastrelil skupinu ľudí v kresťanskej škole?

Nie je to tak dávno, čo som išiel do Nashvillu, pretože Bill Lee, republikánsky guvernér Tennessee, chce teraz v Tennessee schváliť zákon o červenej zástave bez zverejnenia tohto manifestu. Ide o to, že verejnosť nedokáže zvládnuť pravdu. A tak som mal offline diskusie, rozprávali sme sa s veľkými sponzormi v Republikánskej strane, veľkými ľuďmi a mediálnymi manažérmi a inými, ktorí povedali: “Hej, počúvaj! Dobre, aj keď to, čo hovoríš, je pravda, nepomôže ti to.” Prečo je to prvá otázka, ktorá by mi mala prejsť hlavou? Osobne si myslím, že spôsob, akým vediem túto kampaň, je taký, že kým to nepoviem, nemyslím na to, čo mi pomáha alebo nie. Zdá sa mi, že tento prístup mi aspoň zatiaľ pomáha. Všetko sa nám darí. Ale aj keby sami nedarilo, radšej prehrám nejaké voľby, ako hrať nejaké hry na politické hady a rebríky toho, čo si máme povedať. A myslím si, že to je skutočne jedna z aktuálnych otázok, ako tomu bolo v roku 1776.

Veríme, že verejnosti možno zveriť pravdu? Nech je pravda akákoľvek, povedzte mi tvrdú pravdu. Mám priateľku. Nedávno jej zomrel otec. Hovorila o svojej skúsenosti, keď jej otec mal infarkt, aj keď bola ešte dieťa. Pokračovala v živote tak ďaleko ako on. Ale povedala, že jediné, čo chcela počuť od lekárov, od svojho otca atď. bola pravda. Viete, v tom čase mala 12 rokov. Zmýšľala takto: “Zvládnem pravdu. Len mi povedz, či môj otec zomrie? Je pravdepodobné, že môj otec zomrie skôr, ako pôjde na ďalšiu procedúru? Nehovor mi, že bude žiť, pretože si myslíš, že to potrebujem počuť. Len mi povedz pravdu a ja pravdu zvládnem.”

Myslím, že väčšina z nás je na tom takto. Myslím si, že sme slobodné ľudské bytosti. Zle… To, čo z nás robí ľudské bytosti, nie zvieratá, je viera, že môžeme veriť v niečo väčšie, ako sme my sami, a že dokážeme zvládnuť pravdu od tých, ktorí sú pri moci. A myslím si, že to je moment, v ktorom dnes žijeme. Bol to moment Americkej Revolúcie, kedy nám, ľuďom, bola zverená dôvera. A myslím si, že teraz žijeme v dobe, keď vláda a nielen vláda, ale širšia garnitúra v našej krajine verí, že občanom tohto národa nemožno zveriť pravdu.

T.C: Takže keď opisujete spôsob, akým ľudia, ktorí riadia krajinu, vnímajú voličov, opisujete spôsob, akým sa rodičia správajú k malým deťom.

V.R: Presne tak. To je správne. Myslím si, že to skutočne stojí za pochopenie, pretože existuje jeden myšlienkový smer, ktorý hovorí, že vláda, zodpovední ľudia, sú zásadne nepriateľskí voči ľuďom. Len keby to bolo také ľahké. V skutočnosti si myslím, že realita toho, čo sa deje, je oveľa nebezpečnejšia, keď ľudia, ktorí to majú na starosti, majú v skutočnosti to, čo považujú za benevolentný pohľad na ľudí, Myslia si, že robia to, čo je v skutočnosti správne pre vás, pre mňa. pre širokú verejnosť. A keď sa na to pozriete v histórii, Tucker, počas väčšiny ľudských dejín, takto sa to robí. Väčšinu ľudskej histórie pred rokom 1776 v starom svete bola vízia taká, že ľuďom nemožno veriť, že vyriešia svoje vlastné rozdiely. Jedna osoba, jeden hlas. To je taký naivný nápad. Podľa nich to musia byť cirkevní vodcovia, odboroví vodcovia a obchodní vodcovia, ktorí rozhodujú v zadnej časti sály paláca, čo je správne pre zvyšok spoločnosti vo všeobecnosti. A potom sme mali tento zvláštny odchod v roku 1776. To je nie, nie, nie. V skutočnosti nám ľuďom možno dôverovať v systéme, kde hlas a hlas každého človeka sa počíta rovnako so slobodou prejavu a otvorenou diskusiou na verejnom námestí, nech už je čokoľvek.

Niekedy sa môžeme pomýliť, niekedy sa nám to podarí. Ale nech je to čokoľvek, v tejto novej veci, ktorú nazývame Spojené štáty americké, robíme veci týmto spôsobom. Ale potom raz za čas a v jednom z tých momentov to škaredé monštrum znova zdvihne hlavu, že je tu: “nie, nie, nie. Ľuďom sa nedá veriť.” Teraz to musí byť v zadnej časti palácových hál, v zadnej časti troch malých vládnych agentúr vo Washingtone D.C. alebo v zadnej časti rohovej kancelárie BlackRock na Park Avenue na Manhattane, nech je to čokoľvek.

Ide o to, že osvietení sa musia postarať o to, aby bola verejnosť chránená pred pravdou, tak ako rodič chráni dieťa. A myslím si, že je to tým rodičovským inštinktom. Nie je to inštinkt únoscov. Nie je to chlap, kto chce, viete, uniesť a zabiť dieťa. Nie, v skutočnosti je to takmer to, čo si myslia, že je to inštinkt rodiča, ktorý pre vás robí to, čo je pre vás lepšie, ako sami viete. A myslím si, že práve to mu dáva skutočnú silu, pretože to nie je to, čo niekto považuje za zlo, kto pácha zlo. Považujú to za morálnu povinnosť voči verejnosti. Čo vysvetľuje dvojstrannú povahu, keď niekto hovorí pravdu o tom, čo sa skutočne stalo 11. septembra.

Hovoria mu: “Nie, ticho, nechaj to pod kobercom, pretože republikáni alebo demokrati, vieme, že ľuďom sa to nedá zveriť. Nie je to pre nich dobré.”

T.C: Deti počúvajú. Stíšte hlas. Deti počúvajú. (verejnosť je považovaná za malé deti, ktoré nebvedia, čo je pre nich dobré)

V.R: Áno.

T.C: Máte ten pocit, keď cestujete po krajine, rozprávate sa s ľuďmi a hovoríte, že ako na tom sme? Zdá sa, že sme na pokraji chaosu.

V.R: Myslím, že sme na vrchole niečoho. Rád by som to považoval za revolúciu v pozitívnom zmysle slova. Myslím, že viete, snažím sa byť optimistom.

T.C: Ale máte pocit, že toto je…

V.R: Niečo sa deje. Myslím, myslím, že sme ako v roku 1775. Jar 1776 v tejto krajine. Vlastne si myslím, že ľudia sú teraz hladní. Forma, v ktorej chcem vidieť, ako sa to bude hrať, je oživenie tých spoločných ideálov, ktoré nás zjednocujú a ktoré dali národ do pohybu v roku 1776, o ktorých si myslím, že sú vrodené našej ľudskej povahe, ako Američanom. Myslím si, že je tu hlad po oživení týchto ideálov. To je miesto, kde sme.

Ale je veľa spôsobov, ktorými by sa energia mohla uberať. Spôsob, akým by som rád zohral svoju malú úlohu pri pomoci nasmerovať túto energiu. To všetko prezident USA neurobí. Ale je tu úloha, ktorú treba zohrať. Je ňou nasmerovať túto energiu k pozitívnemu oživeniu toho, čo nás spája naprieč našimi rôznorodými atribútmi alebo rozdeleniami. Ale ak to takto nepôjde, je tu hrádza, ktorá sa pretrhne a rieka niekam pôjde. Dúfam, že to povedie skôr k národnému obrodeniu ako, viete, k iným miestam, kam by to mohlo smerovať.

T.C: Ako veľmi vás znepokojuje ekonomický, teda napríklad skutočný ekonomický reset v budúcom roku?

V.R: Úplne. Myslím si, že rok 2024 bude rokom, v ktorom nebudem potrebovať veľa odvahy, aby som urobil túto predpoveď, pretože vám poviem, čo je ľahké urobiť. V budúcom roku sme na pokraji veľkého hospodárskeho úpadku. Žijeme v podmienkach hlboko zvrátenej výnosovej krivky. To sú témy, ktoré môžu ľudí uspať, a tak sa do toho nemusíme púšťať.

T.C: Môžete vysvetliť, čo to znamená?

V.R: Áno. V podstate by ste to očakávali z dlhodobého hľadiska, však? Dlhodobé úrokové sadzby dlhodobých dlhopisov sú vyššie v porovnaní s úrokovými sadzbami krátkodobých dlhopisov, pretože by existovalo vyššie riziko, že budú splatené. Takto majú veci fungovať. Existuje široká škála faktorov, ktoré môžu občas spôsobiť naklonenie opačným smerom. Momentálne sme v jednej z tých podmienok, keď sú úrokové sadzby krátkodobých dlhopisov výrazne vyššie ako dlhodobé dlhopisy. A zakaždým, keď sa to stalo za posledných 40 rokov, predpovedalo to recesiu, ktorá nasledovala približne o rok neskôr. A existuje veľa komplikovaných dôvodov prečo a o tom ekonómovia môžu diskutovať. Čo však nie je diskutabilné, je presne to, čo sa deje. To je miesto, kde sme teraz, a preto sme, myslím, v pokoji pred búrkou. Biden bude uvádzať nízke čísla nezamestnanosti. To sa míňa pointou, že máme hlbší štrukturálny nedostatok, kde je naším skutočným problémom, že je otvorených dvakrát toľko pracovných miest, ako ľudí, ktorí si prácu hľadajú. To je skutočné hlbšie štrukturálne zlyhanie, ktoré súvisí s trhom práce.

T.C: Ľudia prestali hľadať prácu.

V.R: Ľudia prestávajú hľadať prácu. Absolútne. Myslím tým, že ľudia dostávajú viac peňazí, alebo si viac zvykli zostať doma ako chodiť do práce. Ľudia však zároveň nemajú zručnosti potrebné na to, aby sa skutočne ukázali v práci, pretože majú štvorročné vysokoškolské vzdelanie dotované Ministerstvom školstva USA bez toho, aby v skutočnosti mali zručnosti, ktoré mnohí zamestnávatelia nutne potrebujú na rast svojho podnikania. Či už ide o veľký alebo malý podnik. Viete, čísla inflácie budú poukazovať na to, že hej, miera inflácie klesá. Inflácia je kumulatívna. Veci sú stále o 16, 20 % drahšie ako v roku 2020. Ale mzdy sa za rovnaké obdobie rovnakým spôsobom nezvýšili. A tak sú v našom hospodárstve hlboké štrukturálne problémy. Myslím tým, že štátny dlh a úrokové platby budú čoskoro najväčšou časťou a riadkovou položkou federálneho rozpočtu. Ale myslím si, že krátkodobé čísla, na ktoré sa práve pozeráme, sú v rozpore s realitou, s ktorou budeme musieť počítať. Myslím, že výpočet je pravdepodobný… načasovanie týchto vecí je ťažké predpovedať. Ale myslím si, že pravdepodobný výpočet, rok 2024 by mohol byť celkom dobrá predpoveď.

T.C: Ale nie je to len ekonomický príbeh. Myslím, že ľudia majú z psychologického hľadiska, veľmi ťažké časy posunúť sa späť. (rozumej uskromniť sa)

V.R: Správne.

T.C: Jedna vec je byť chudobný. Iná vec je byť chudobný, keď si bol bohatý. Pre ľudí je veľmi ťažké to stráviť. A ak sa to stane stovkám miliónov ľudí, ľudia sa zároveň radikalizujú.

V.R: Najmä na pozadí už hlbokej nedôvery. Správne, podľa mňa patrične hlboká nedôvera v naše existujúce inštitúcie, vrátane vlády v tejto krajine. A tak si myslím, že existujú dva spôsoby, ako by sa to mohlo zlomiť. Niekedy prechádzate ťažkosťami a tieto ťažkosti vás posilňujú. Premýšľal som o tom ako jednotlivec v mojom živote, ako keby som v živote prešiel ťažkosťami. Môj otec prešiel ťažkosťami. V každom z týchto prípadov, ktoré nás viedli k tomu, aby sme sa stali silnejšími preto, že sme tým prešli a urobili veci, ktoré by sme inak nikdy neurobili, vytvorili na svete veci, ktoré by inak nikdy neexistovali. A to je pozitívna verzia a je to verzia, ktorú chcem vidieť pre našu krajinu.

Ale je tu aj celkom iný spôsob, ako sa to môže zlomiť. Myslím si, že ak túto frustráciu nenasmerujeme smerom, ktorý vytvorí niečo, novú, akúsi reinkarnáciu nášho amerického experimentu, čo bude potrebné, potom si myslím, že to skončí tak, ako to robia mnohé iné revolúcie. Nie tvorivého, ale deštruktívneho druhu. A myslím si, že ekonomický kolaps, ktorý si myslím, kalamita, ktorú si myslím, recesia, ktorá prichádza, by mohli byť len katalyzátorom. Budeme z toho obviňovať… To bude posledný zápas, ktorý svieti, ale je to petrolej na podlahe, na ktorý si medzitým musíme dať pozor. A to je dôvod, prečo si myslím, že keď sa ma ľudia pýtajú, zameriavaš sa na kultúrne otázky, ekonomiku alebo zahraničnú politiku. Chýba tomu pointa. Všetky tieto veci sú príznakmi hlbšieho čohosi…

T.C: Sú to kus, o tom niet pochýb.

V.R: O tom niet pochýb.

T.C: Takže ste niečo povedal, keď som Vás začiatkom leta videl v Iowe. Povedal ste niečo naozaj zaujímavé o darcoch. A máte zaujímavú postavu, pretože ste v skutočnosti z triedy darcov. Ste bohatý chlap, ktorý kandiduje na prezidenta. Teraz máte do činenia s darcami z druhej strany. A povedali ste, že vaše názory na Ukrajinu mnohých z nich zastavilo.

V.R: Áno, niet pochýb o tom, že som stratil inak ochotných a zaujímavých, zainteresovaných darcov alebo potenciálnych mega darcov kvôli mojej kampani za môj postoj k Ukrajine, čo je fascinujúce, pretože si nemyslím, že ide o nejaký konkrétny vlastný záujem. Nie je to ako keby niekto povedal: “Ó, no, vlastním veľký kus Raytheonu alebo niečoho podobného, a moje záujmy budú poškodené. Preto ťa nebudem podporovať, pretože by som si ublížil.” Bolo by to ľahké, zábavné a prosté vysvetlenie, ale o to tu nejde. Myslím si, že existuje hlbší inštitucionálny konsenzus oboch strán. Rovnaký konsenzus, ktorý povedal, že nám nemôžeme povedať pravdu o 11. septembri.

To v podstate znamená, že nemôžeme čeliť niektorým rovnakým faktom o Ukrajine. A snažím sa nereagovať, Tucker, pretože je to prirodzený impulz, keď aspoň, viete, aspoň ja som napojený, ak Vám niekto povie, aby ste niečo nerobili, je tu takmer prirodzené pokušenie ísť do toho, však? Takže by som sa rád zamyslel a verím, že moja pozícia je tu založená na skutočnosti a nie na reaktívnych emóciách, ale je zaujímavé, že ma to núti dvojnásobne sa uistiť, že hovorím pravdu o tom, čo sa tu deje. Prinajmenšom pretože to znamená, že zvyšok poľa ju nehovorí vôbec, však? No, to je taká otázka. Celé pole Republikánov, nie jedno, Donald Trump… Ale ušetrite Trumpa. Správne. Nikto na scéne diskusie, určite pre Republikánsku stranu, nemá zásadný postoj k Ukrajine, čiastočne preto, že chápe, že sú to pokyny, ktoré dostali.

T.C: Takže si myslíte, že je to zaujímavé, pretože existuje pár dosť inteligentných ľudí a poznám ich, ktorí práve teraz kandidujú na prezidenta na poli Republikánov, ktorých postoje k Ukrajine sú ako idiotské.

V.R: Alebo nerozoznateľné.

T.C: Nedávajú zmysel.

V.R: Niektorí sú idiotskí. Idioti sú, musíme ich po zuby vyzbrojiť, dať im čo najviac peňazí, pretože stojíme pri Ukrajine. Nerozoznateľné sú tie, kde vám povedia jednu vec a potom povedia jednu vec svojim darcom, a potom nevedia, kde vlastne stoja, pretože ich bili.

T.C: Ale to je, to je účinok tlaku darcov, však?

V.R: Naozaj je. To naozaj je. Absolútne. Myslím, myslím, že existuje, viete, myslím si, že kandidáti na vietor majú prsty a myslím si, že to existuje. Takže kandidáti na Ukrajinu majú prsty. Myslím si však, že existujú aj oddelení kandidáti, ktorí veria, že v Spojených štátoch amerických robíme veci takto. Nezastavíme sa, kým nezničíme to, o čom sme sa rozhodli, že je naším nepriateľom, pričom zabudneme, že ZSSR už neexistuje a veríme, že to je jediný zdroj víťazstva. A tak môj pohľad vychádzam z inej premisy. A má to pre a proti, však? Viete, na jednej strane nemám spustené národné reklamy, pretože môj super PAC je, super PAC, ktorý je ku mne pridružený, je malý v porovnaní s tými, ktorí sú pridružení k iným kandidátom v tomto závode, ktorých televízne reklamy hučia a dvíhajú sa ich čísla v prieskumoch stúpajú, pretože kupujú veľa televíznych reklám. Odvrátenou stránkou je, že ma neobmedzuje to, čo môžem povedať, a to mi umožňuje hovoriť pravdu, ktorú mnohí ľudia v tejto krajine uznávajú za pravdu, a to, že nemáme žiadny rozlíšiteľný národný záujem. Ukrajina. Pravda je taká, že akokoľvek budeme fetovať a debatovať o Budapeštianskom memorande z roku 1994, ktoré napísali USA, Spojené kráľovstvo a Rusko boli jeho zmluvnými stranami aj s Ukrajinou, čo si myslím, že sme si viac ako splnili svoje záväzky. Nepočujete ani pípnutie o záväzku Jamesa Bakera z roku 1990, o jeho ani jednom palcovom záväzku rozšíriť NATO o jeden palec za hranice Nemecka. Bez diskusie o tom. Na pozadí reality, ktorej čelíme, čo je, že ženieme Rusko ďalej do čínskeho náručia, keď vyzbrojujeme Ukrajinu, čím ďalej posilňujeme to, čo považujem za najväčšiu vojenskú hrozbu, ktorej Spojené štáty určite čelili od druhej svetovej vojny. Mohli by ste urobiť prípad, ktorému Spojené štáty niekedy čelili, ak sa skutočne pozriete na to, kam by to mohlo smerovať. A napriek tomu sme v skutočnosti tí, ktorí sme zodpovední za riadenie vojenskej aliancie Rusko Čína. A tak jedna z mojich výhod je, že nie som… Niektorí ľudia hovoria, no, nemáte skúsenosti so zahraničnou politikou. A poviem, áno, nemám skúsenosti so zahraničnou politikou. A to môže byť vlastne výhoda pri privádzaní racionálneho Američana…

T.C: Takže nie ste zodpovedný za vojnu v Iraku a to je zlé.

V.R: Áno, myslím, že by sme mohli diskutovať o tom, či je to zlé alebo nie, ale ak rozbijete auto, neodovzdáte kľúče tomu, kto ho rozbil. To by som povedal. A tak, viete, myslím si, že sme na ceste k Ukrajine, ktorá sa znova mení na ďalší Irak alebo iný Vietnam. Až na to, že tentoraz si myslím, že by to mohlo byť horšie, pretože ide o jadrové zbrane. Existuje aliancia s Čínou, ekonomika, od ktorej závisíme pri našom modernom spôsobe života, čo je tiež problém. A iróniou je, že si myslím, že veľa ľudí dnes verí, že svetoví lídri sa rozhodujú analogicky. Takže Si Ťin-pching povie, ach, dobre, pretože Vladimir Putin odišiel s kúskom Ukrajiny, ktorý nemal, to akosi znamená, že analogicky budem hodnotený priaznivejšie, ak pôjdem po Taiwane a odídem s kúskom Taiwanu, ktorý, ak to nespravím, nemám. V zásade si nemyslím, že by sa takto mali alebo aspoň rozhodujú autokrati alebo nejaký globálny líder. Naopak, myslím si, že v skutočnosti sa pravdepodobnejšie stane, že postavíme Si Ťin-pchinga do pozície s väčšou pravdepodobnosťou, že pôjde po Taiwane skôr, pretože vie, že Rusko je v jeho tábore, pretože sú v pevnejšom spojenectve.

V.R: Myslíte na Taiwane? Áno. Myslím, že je to väčšinou správne. Teraz. Môj názor je, že aj toto je ďalšia heréza, ktorú sa mi, myslím, nedávno podarilo prekonať, čo je, že si myslím, že naše záväzky ísť v takejto situácii do vojny, alebo aspoň dokonca vojensky sa angažovať v tejto situácii, by sa mali zmeniť, ak je to predtým alebo potom, čo budeme mať v tejto krajine polovodičovú nezávislosť.

T.C: Áno, úplne súhlasím, ale pre ľudí, ktorí to nesledujú, vysvetlite, čo máte na mysli.

V.R: Áno. Áno. Toto je dlhá história, ale. Pre historické okolnosti, ktoré, viete, sú dlhé a nešťastné. Celý náš moderný spôsob života sme závislí na malom ostrovnom štáte pri juhovýchodnom pobreží Číny. Tieto svetlá by nefungovali. Telefóny v našich vreckách by nefungovali. Tieto televízne obrazovky a kamery by nefungovali, keby nebolo špičkových polovodičov, ktoré vyrába v podstate jedna spoločnosť namiesto spoločností okolo nich, TSMC na Taiwane, ktoré poháňajú celý náš moderný spôsob života. To je len tvrdý fakt. Ako sme sa sem dostali, je to dlhý príbeh. Myslím si, že je smutné, že sme tam, kde sme, ale sme tam, kde sme. Čína má dva dôvody, prečo chce ísť na Taiwan. Jedným je nacionalistický dôvod, ktorý spočíva v tom, že v roku 1949 mali túto komplikovanú vojnu, Čankajšek odišiel na Taiwan a tvrdil, že tam skutočne sídlila skutočná Čínska republika. A Mao Ce-tung povedal: Nie, nie, nie, je to Komunistická strana Číny z Pekingu. A vlastne po najdlhší čas, USA a OSN uznali skutočnú Čínu ako vyčerpanú z Taipei. Ale v určitom bode cesty som presedlal na to, že nie, v skutočnosti z Pekingu došiel. A tak sa deje táto nacionalistická vec, ktorá je super komplikovanou históriou. Pre Si Ťin-pchinga však existuje modernejšia motivácia, ktorou je, počkajte chvíľu. Ak mám teraz kontrolu nad týmto ostrovom, mám kontrolu nad celými Spojenými štátmi, pretože mám teraz ekonomické páky na to, aby som dosiahol dohodu, na ktorú by USA nepovedali áno. A myslím si, že to, o čo ide Xi Jinping, je základná dohoda, kde hovorí, že môžem vyrábať vaše veci, pokiaľ na oplátku dostanem celú vašu IP a všetko ostatné. A práve teraz, ak to povie USA, nepristúpime na túto dohodu. Ale ak drepuje v dodávateľskom reťazci polovodičov, dobre, potom sa nakoniec dostaneme k parite. Dovŕšte spoluzávislý vzťah. A myslím si, že to je prvý krok k širšiemu dobývaniu moderného Západu.

T.C: Aké ťažké by bolo dosiahnuť, ako ste povedali, nezávislosť polovodičov v USA?

V.R: Nebude to ľahké, ale som presvedčený, že so zameraním nás tam dokážem doviesť do konca môjho prvého funkčného obdobia. A moje základné pravidlo, Tucker, je byť veľmi praktický, keď sa na to pozerám z amerického záujmu. Nesúhlasím s tým, aby nám Si Ťin-pching držal pri hlave ekonomickú zbraň a panoval nad ňou na ďalších sto rokov budúcnosti USA. Ale ak už nie sme závislí na tom malom ostrovnom štáte, potom nepošlem našich synov a dcéry zomrieť pre nacionalistický spor niekoho iného.

T.C: Myslím, že je to zaujímavé. A povedali ste, že za tým je zložitá história, ktorú nepoznám, ale aké zložité je postaviť si vlastné polovodiče?

V.R: Je to komplikované, pretože veľa z toho závisí od know-how. Nie je to teda len surová výrobná kapacita, ale je to know-how, ako to vlastne vyrobiť. A preto si myslím, že si to vyžaduje sťahovanie ľudí z TSMC a Taiwanu do Spojených štátov. A myslím si, že to je niečo, na čo by sme sa teraz mali intenzívne sústrediť. Je tu nový, viete, obrovský projekt výroby v Arizone blízko miesta, kde žijem, vlastne v mojom domovskom štáte Ohio. V tomto smere budú kroky vpred.

Tiež si myslím, že či sa nám to páči alebo nie, vzťah s Južnou Kóreou a Japonskom bude musieť tiež zohrať úlohu pri urýchlení našej sebestačnosti v oblasti polovodičov. Samsung je ďalším najlepším lídrom. Nie je to ani americká spoločnosť. Po TSMC. Nasleduje veľký skok dole, potom je to Samsung a potom veľký skok dole. Je tu Intel a všetci ostatní. Takže si myslím, že si to bude vyžadovať a nemám rád mnohostranné obchodné dohody, ale ak ich budeme musieť robiť, nechajme to dvojstranné. Bilaterálne dohody s Japonskom a Južnou Kóreou. To je veľká časť toho, čo sa bude vyžadovať. Môj názor je teda taký, že sa zamyslime nad prvým funkčným obdobím, ktoré súvisí s touto dimenziou zahraničnej politiky. Ukončite vojnu na Ukrajine za podmienok, ktoré pomôžu vytrhnúť Rusko z rúk Číny. To si bude vyžadovať prebudovanie veľkej dôvery. Myslím si, že som na túto prácu a verím, že Putin nám môže dôverovať, že budeme nasledovať svoj vlastný záujem, pokiaľ mu veríme, že bude nasledovať jeho. Znovu otvoriť ekonomické vzťahy s Ruskom, zmraziť súčasné línie kontroly, prijať trvalý záväzok, že NATO neprijme Ukrajinu do NATO. Ale na oplátku oslabiť, ak nie rozpustiť alianciu Rusko Čína a dostať Indiu späť. A viete, ak je tu chlap, ktorý sa chystá obnoviť dôveru s Indiou, radšej by to mal byť chlap s menom Vivek Ramaswamy, ktorý by mohol byť na túto úlohu. Ale viete, prinútiť Indiu, aby povedala, viete čo, sa postaráme o to, aby sme v konfliktnej situácii na Taiwane boli aspoň na jednej strane so Spojenými štátmi, ale čo je dôležitejšie, aby sme získali polovodičové vlastné – dostatok v Spojených štátoch, znížiť našu ekonomickú závislosť od Číny. Ak tam budeme do konca môjho prvého funkčného obdobia, do konca roku 2028, stávky sú teraz oveľa nižšie v porovnaní s tým, čo sa v skutočnosti deje na Taiwane. A ak viete, je pre Čínu výhodnejšie anektovať Taiwan aj po tomto scenári? Nie, pravdepodobne nie. Ale to je iná latka pre to, či budeme alebo nebudeme skutočne ochotní poslať svojich synov a dcéry zomrieť kvôli tomu. A medzitým je tu jeden aspekt našej národnej obrany, ktorý ma prekvapuje, že nikto nehovorí o Tuckerovi, čo je vlastne naša národná obrana vlasti, kde sme v skutočnosti veľmi premeškali sprisahanie super EMP útokov, kybernetických útokov, jadrovej obrany. Viete, pomohli sme Izraelu postaviť Železnú kupolu. Čo tak ekvivalent Železnej kupole pre Spojené štáty a našu vlasť? A na to sa sústredím vo svojom prvom volebnom období. O zahraničnej politike. Ak nás dokážem priviesť k nezávislosti polovodičov, ak nás dokážem priviesť k výrazne zníženej, ak nie úplnej ekonomickej nezávislosti od Číny, oslabiť alianciu Rusko Čína ukončením vojny na Ukrajine, ktorá v skutočnosti drží Čínu na uzde, aby nemala ekonomickú zbraň. našu hlavu nad naším moderným spôsobom života, v tom momente potom máme iný súbor záväzkov a potom budeme v dobrej kondícii bez ohľadu na to, čo sa stane. A tak som, viete, neplánoval ísť do nejakej zahraničnej politiky. Ale to je spôsob, akým uvažujem, ten prvý termín.

T.C: To… To všetko dáva zmysel.

V.R: Myslíte?

T.C: Nie som si istý, čo je na tom kontroverzné. No, myslím, že to, čo je na tom kontroverzné, je… Je to slabé?

V.R: To som počul včera.

T.C: Od koho?

V.R: Vlastne od mnohých republikánov.

T.C: Existuje hlúpejšia skupina? Teda, než zahraničnopolitickí republikáni. Nehovorím o republikánskych voličoch. Myslím tým členov Kongresu, ľudí s nízkym IQ vrátane vášho štátu, nerád to hovorím, Texas, ktorí celú svoju kariéru robia na tom, že vyzerajú silne a citujú Reagana. A pod ktorého dohľadom krajina preukázateľne slabla.

V.R: Stalo sa…

T.C: V skutočnosti to nevedie k sile. Kde sme teraz?

V.R: A zábavná časť je…

T.C: S našou transgender armádou. To akože vážne?

V.R: Aj toto ľuďom chýba, Tucker, a je mi to nepríjemné a sú veľmi rozrušení, keď to hovorím. Myslím si, že existuje šanca, že ak vstúpime do vojny s jadrovým spojeneckým Ruskom a Čínou. Spojené štáty, ako ich poznáme, môžeme riskovať, že prestanú existovať.

T.C: Samozrejme.

V.R: Oceňujete to. To je dobre, pretože veľa ľudí nechápe o čom hovorím. Spojené štáty americké prestali existovať. Nie, vlastne si myslím…

T.C: V jadrovom konflikte áno!

Pokračovanie nabudúce.

Najnovšie príspevky