Čo a Kedy je Sabbat

8 AUGUSTA 2024
Ale siedmy deň je sabat Pána, tvojho Boha, v ňom nebudeš robiť žiadnu prácu ani ty, ani tvoj syn, ani tvoja dcéra, ani tvoj sluha, ani tvoja slúžka, ani tvoj dobytok, ani tvoj cudzinec, ktorý je v tvojich bránach: Lebo za šesť dní stvoril Pán nebo a zem, more,

Čo je to sabat

Ex 20:10–11, KJV: Ale siedmy deň je sabat PÁNA, tvojho Boha, v ňom nebudeš robiť žiadnu prácu ani ty, ani tvoj syn, ani tvoja dcéra, ani tvoj sluha, ani tvoja slúžka, ani tvoj dobytok, ani tvoj cudzinec, ktorý je v tvojom vnútri. brány: Lebo za šesť dní stvoril PÁN nebo a zem, more a všetko, čo je v nich, a siedmy deň odpočíval, a preto PÁN požehnal sabatný deň a posvätil ho.

Podľa tohto prikázania a tohto prekladu je sabatným dňom sobota;

  1. Na siedmy deň.
  2. Pre vás a váš dom nebude robiť žiadnu prácu.
  3. Spomienka na Boží odpočinok.

Aby sme to zhrnuli, tak ako Boh v siedmy deň stvorenia prestal pracovať , tak prikázal aj nám, aby sme robili to isté.

Sobotný sabat

Väčšina ľudí vie, že „siedmy deň“ v týždni je sobota. V skutočnosti je španielske slovo pre sobotu Sabado, teda sabat. Tí, ktorí dodržiavajú sabat v sobotu, to zvyčajne robia od piatkového západu slnka do sobotňajšieho západu slnka, pretože podľa židovského počítania času sa každý deň začína západom slnka (nie o polnoci, ako to robíme v našej západnej kultúre). Židia, samozrejme, zachovávajú sabat týmto spôsobom, rovnako ako väčšina mesiánskych židov a niekoľko kresťanských denominácií.

Nedeľný sabat

Väčšina kresťanov slávi sabat v nedeľu na základe presvedčenia, že deň sabatu sa zmenil zo soboty na nedeľu, teda na Pánov deň. Táto zmena je založená na nasledujúcich pasážach z Nového zákona.

Sk 20:7: A v prvý deň týždňa, keď sa učeníci zišli lámať chlieb… 

1 Kor 16:2: V prvý deň týždňa nech si každý z vás ľahne pri ňom, ako mu Boh daroval… 

Zjv 1:10, KJV: Bol som v Duchu v Pánov deň a počul som za sebou veľký hlas ako trúbu.

Nechám na vás, aby ste sa rozhodli, či je to dostatočný textový dôkaz na podporu zmeny soboty zo siedmeho dňa, ako prikázal Boh, na nedeľu, prvý deň v týždni. Dovoľte mi však poskytnúť niekoľko historických pohľadov na to, prečo sa sabat zmenil zo soboty na nedeľu.

Otázka: Prečo slávime nedeľu namiesto soboty?
Odpoveď: “Zachovávame nedeľu namiesto soboty, pretože katolícka cirkev na koncile v Laodicei (336 nl) preniesla slávnosť zo soboty na nedeľu.” (Peter Geiermann, Katechizmus katolíckej náuky konvertitov, 2. vydanie 1910, str. 50)

Otázka: Máte nejaký iný spôsob, ako dokázať, že cirkev má moc zaviesť sviatky alebo predpisy?
Odpoveď: „Keby nemala takú moc, nemohla by urobiť to, v čom s ňou súhlasia všetci moderní religionisti; – nemohla by nahradiť svätenie nedele prvého dňa v týždni svätenie soboty siedmeho dňa, zmena, na ktorú neexistuje autorita Písma.” (Stephen Keenan, Doktrinálny katechizmus s. 174)

„Z toho môžeme pochopiť, aká veľká je autorita cirkvi pri výklade alebo vysvetľovaní Božích prikázaní – autorita, ktorú uznáva univerzálna prax celého kresťanského sveta, dokonca aj tých siekt, ktoré vyznávajú, že prijímajú sv. Písma ako ich jediné pravidlo viery, keďže ako deň odpočinku dodržiavajú nie siedmy deň týždňa, ktorý prikazuje Biblia, ale prvý deň, o ktorom vieme, že má byť svätený iba z tradície a učenia Katolíckej cirkvi. .” (Henry Gibson, Uľahčený katechizmus (č. 2) 9. vydanie, zväzok 1, str. 341 342)

Lunárny sabat

Za posledných dvadsať rokov vzrástol počet tých, ktorí veria, že sabat nebol v pevne stanovený deň v týždni, ale namiesto toho v pevný deň v mesiaci, konkrétne, sabat je každých sedem dní, počnúc s prvým dňom v mesiaci, potom s ôsmym, potom s pätnástym atď. Najstaršia známa existencia obdobia siedmich dní v týždni je v šiestom storočí pred Kristom, tisícročia alebo viac po vydaní prikázania. Hoci je pre nás ľahké a prirodzené predstaviť si sedemdňový týždeň, pre skupinu nomádov by bolo veľmi ťažké ho sledovať, pretože neexistuje žiadny astronomický spôsob, ako sledovať takýto systém.
Sedemdňové cykly však môže mesiac sledovať. Nový mesiac (prvý viditeľný kosáčik mesiaca) je prvým dňom mesiaca; prvá mesačná štvrť prichádza o sedem dní neskôr, spln o ďalších sedem dní (pätnásty deň v mesiaci), druhá mesačná štvrť o ďalších sedem dní, potom sa cyklus opäť začína ďalším novom.
Lv 23:39, KJV: Aj v pätnásty deň prvého mesiaca, keď ste nazbierali úrodu zeme, budete sedem dní sláviť slávnosť Hospodinovi: prvého dňa bude sabat a ôsmeho dňa bude sabat.
Je zaujímavé poznamenať, že keď používate týždenný sabat, prvý a ôsmy deň tohto sviatku môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň v týždni, a preto v judaizme môže byť viac ako jeden sabat za týždeň. Ak sa však na tento verš pozriete z perspektívy lunárneho sabatu, prvý a posledný deň tohto sviatku sú ôsmy a pätnásty deň v mesiaci, teda tie isté dni, ktoré sú podľa lunárneho sabatu sabatmi.

Sabat z pohľadu starovekej hebrejčiny

Mnoho ľudí začne biblické štúdium s otázkou: „Čo to pre mňa znamená?” Keď osobne začnem študovať akúkoľvek biblickú tému, vždy začnem: „Čo to znamená z pohľadu Boha a ľudí v čase a na mieste, kde bola napísaná?”
S ohľadom na to sa pozrime na sabat z perspektívy biblickej hebrejčiny. Začnime slovom Sabbath alebo šabat, ako sa vyslovuje v hebrejčine. Toto slovo pochádza z koreňa šavat, doslova znamená „prestať“ (Gn 8:22). Preto podstatné meno šabat znamená „zastavenie“ alebo presnejšie „deň zastavenia“. Je to deň, keď prestanete podľa prikázania pracovať, ktoré teraz musíme definovať. Existuje pomerne veľa hebrejských slov preložených ako „práca“, ale každé z nich má definovaný druh práce.
Hebrejské slovo pre „prácu“ v prikázaní je m’la’khah a viac sa vzťahuje na „obchodný“ typ práce (viď Gn 39:11). V tomto bode musíme rozpoznať rozdiel medzi našou kultúrou a kultúrou starých Hebrejov. Žijeme v kultúre, kde aktivita prebieha 24 hodín denne, ale v starovekých kultúrach aktivity, ako napríklad „obchod“, prestali, keď zapadlo slnko, keď sa skončil deň. Technicky, z pohľadu hebrejského jazyka, je každá noc šabat, čas zastavenia. Preto sa z ich pohľadu sabatný deň vzťahoval len na deň, nie na noc. Podľa prikázania smeli podnikať od prvého dňa v týždni (nedeľa) do šiesteho dňa v týždni (piatok), ale v siedmy deň (sobota) nesmeli podnikať. Také jednoduché to je.

Spoločenstvo

So všetkými rôznymi skupinami a jednotlivcami, ktorí dodržiavajú sobotu v rôznych časoch, je to podľa môjho názoru porušením princípu Tóry, učenia Boha, ktoré podľa mňa má vytvárať „poriadok v spoločenstve“. Dodržiavanie sabatu v rôznych časoch je chaos a prináša nejednotnosť komunity.

Rovnaká ideológia platí aj pre sviatky. Pozrime sa ako príklad na Pesach. S rôznymi skupinami a ľuďmi podľa rôznych kalendárov sa Pesach slávi v najrôznejších dňoch – tak vzniká chaos. Židia sa riadia ročným kalendárom založeným na mesiaci a preto; Pesach sa vždy začína západom slnka na západnom obzore v štrnásty deň prvého mesiaca. V tom istom čase začína na východnom obzore vychádzať Mesiac v splne. Zamysli sa na chvíľu, Pesach sa začína v domácnostiach každú sekundu okolo sveta počas celých 24 hodín, keď svetlo slnka a splnu svieti na opačných horizontoch – toto je poriadok.

Záver

Teraz, keď chápeme sabat z biblickej perspektívy az perspektívy Hebrejov Biblie, môžeme určiť, ako to použijeme v našej modernej kultúre. Osobne som za zachovanie prikáznia tak, aby prinieslo nie chaos, ale poriadok v rámci spoločenstva.

Najnovšie príspevky