Dron vystrelený z Libanonu padol, zostrelený Izraelom, na územie Libanonu

9 JÚLA 2021
Z Libanonu bolo vypustených šesť rakiet, ktoré všetky spadli na libanonské územie, informovala IDF. Prepad Izraela Palestínčanmi a Libanončanmi však nie je vôbec prekvapením. Kto pozná proroctvá poseldných čias vie, že tento konflikt je poslednou prorokovanou udalosťou 5.poľnice. Po nej nasleduje trúbenie 6.poľnice, pri ktorej začne tretia svetová vojna a v nej zahynie až jedna tretina ľudstva.

IDF zostrelili dron, ktorý sa v utorok blížil k izraelsko-jordánskym hraniciam a smeroval k regionálnej rade Emek HaMa’ayanot na severe Izraela, informovali vojenskí predstavitelia.
Jednotky IDF zhromaždili fragmenty zničeného lietadla na ďalšie preskúmanie. Nebolo jasné, kto dron ovládal, odkiaľ vzlietol a či bol vyzbrojený výbušninami.

Včera boli obyvatelia Beit She’anu, ktorý je členom regionálnej rady, v obave z možného porušenia izraelsko-jordánskych hraníc poučení, aby sa na takmer hodinu zatvorili vo svojich domovoch, predtým, ako IDF oznámila, že oblasť bola zabezpečená, a že pre ľudí bolo opäť bezpečné opustiť svoje domovy.V pondelok boli v oblasti Beit Yosef neďaleko Beit She’an pozorovaní traja podozriví, ktorí podnecovali varovania IDF. Správy KAN News informovali, že bolo zistené aj porušenie hraničného plotu.
V nedeľu dvaja Jordánci prekročili hranice s Izraelom vyzbrojení nožmi, ktorých zastavili v meste Gilboa na severe krajiny, informovali policajní úradníci.
V piatok sa na jordánskej strane hranice demonštranti podporujúci Palestínčanov pokúsili preraziť a dostať sa do Izraela a na Západný breh Jordánu.

V pondelok cez noc zazneli okolo polnoci sirény v izraelských komunitách hornej Galiley blízko libanonských hraníc, pretože obyvatelia z oblasti Misgav Am a Metulla hlásili explózie.

Šesť rakiet bolo vystrelených z Rashaya Al Foukhar severne od Kfar Choub v južnom Libanone; všetci zaostali za hranicou a pristáli na libanonskom území, uviedla IDF – dodala však, že jedna z rakiet mohla preniknúť do Izraela. IDF vystrelila späť k zdroju raketového štartu v Libanone pomocou tankových a delostreleckých granátov. Armáda odpovedala, že za rakety sú zodpovedné palestínske skupiny severne od hory Dov – a nie Hizballáh – a že raketová paľba, ako je táto, môže pokračovať, aj keď nebolo presne stanovené, ako dlho.

Libanonský bezpečnostný zdroj uviedol, že izraelské delostrelectvo vystrelilo na libanonské územie asi 22 granátov. Libanonská armáda lokalizovala šesť použitých improvizovaných raketometov pretiahnutých cez hranice akcií Libanonu s Izraelom a siedmy, ktorý ešte nebol spustený, uviedla televízia Hizballáh Al-Manar. Neboli hlásené žiadne obete ani škody. Zdá sa, že ostreľovanie nesignalizovalo otvorenie nového frontu v bojoch Izraela s teroristami v pásme Gazy.
Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL), orgán OSN poverený monitorovaním hraníc, v pondelok neskoro večer tweetli, že región je po výmene požiaru v „pokojnom“ stave, a dodal, že posilnil bezpečnostné hliadky hranica. UNIFIL dodal, že bezprostredne po výmene požiaru jeho šéf Stefano Del Col kontaktoval obe strany a vyzval na uplatnenie „maximálnej zdržanlivosti, aby sa zabránilo akejkoľvek eskalácii situácie“.

„IDF teraz paľbu zastavilo,“ dodal UNIFIL. Misia uviedla, že podporuje libanonskú armádu v jej pátracej akcii v tejto oblasti a zintenzívnila hliadky „s cieľom zabrániť ďalším incidentom, ktoré ohrozia bezpečnosť miestneho obyvateľstva a bezpečnosť južného Libanonu“. „Vedúci misie UNIFIL zostáva v kontakte so stranami, aby zabezpečil stabilitu v oblasti a znížil existujúce napätie,“ uviedol UNIFIL s tým, že „situácia v oblasti je teraz pokojná“.

Išlo o druhý prípad cezhraničnej paľby v priebehu minulého týždňa. Vo štvrtok boli z Libanonu smerom na severný Izrael vystrelené tri rakety, ktoré však pristáli v Stredozemnom mori a nespôsobili žiadne škody ani obete. Izrael v roku 2006 viedol vojnu proti skupinám Hizballáhu v Libanone, ktorí sa pohybujú v južnom Libanone, a majú výkonnejšie rakety. Hranica bola odvtedy väčšinou pokojná. Malé palestínske frakcie v Libanone v minulosti sporadicky strieľali na Izrael.

V dôsledku incidentu sa v severných komunitách nachádzajúcich sa do 4 km od hraníc otvorili bombové úkryty, uviedla skupina N12, hoci tieto komunity neboli vyzvané, aby sa presunuli do úkrytov, alebo boli nútené prerušiť svoje každodenné aktivity. Okrem toho IDF vystrelila svetlice do vzduchu pozdĺž libanonských hraníc, aby overila, či nedošlo k pokusom o infiltráciu, dodala N12. V súlade s nelegálnymi prechodmi z Jordánska bol v piatok paľbou IDF zabitý člen Hizballáhu, keď sa demonštranti pokúsili prepadnúť hranicu s Libanonom a Izraelom, pretože v arabskom svete vrie hnev z dôvodu najnovšieho násilia medzi Izraelom a Hamasom.

(Prevzaté z denníka JerusalemPost)

Najnovšie príspevky