Link medzi vakcínou Pfizer COVID-19 a zriedkavými krvnými chorobami

22 JÚNA 2021
Vakcína proti koronavírusom Pfizer bola spojená so zvýšenou pravdepodobnosťou vzniku trombotickej trombocytopenickej purpury (TTP), čo je zriedkavá porucha krvi, uviedli v pondelok izraelskí vedci.

Hovorca nemocnice zdôraznil, že táto štúdia, ktorá bola podľa neho veľmi malá, by v žiadnom prípade nemala odradiť ľudí od očkovania a povzbudiť každého, kto ešte nebol naočkovaný, aby dostal injekciu. Lenže veci nie sú ako sa na prvý pohľad javia …

TTP je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje tvorbu krvných zrazenín v rôznych orgánoch tela. Podľa Národných inštitútov zdravia môžu tieto zrazeniny obmedzovať alebo blokovať tok krvi bohatej na kyslík do kľúčových orgánov, ako je mozog, obličky a srdce, čo má za následok vážne zdravotné problémy.

Vedci z hematologického ústavu v Shamir Medical Center uviedli, že na problém boli upozornení po náhlom zvýšení TTP v krajine – štyri prípady zistené za jeden mesiac v porovnaní s dvoma alebo tromi prípadmi ročne.
Lekársky tím uviedol, že našli „chronologickú súvislosť“ medzi očkovaním pacienta a nástupom príznakov ochorenia. Zdôraznili, že ide o nových pacientov aj o pacientov, ktorých ochorenie prepuklo po dlhom období remisie.

Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti výskum hodnotí. Výsledkom bolo, že lekársky tím vedený doktorkou Mayou Koren-Michowitzovou, vedúcou hematologického a translačného hematoonkologického laboratória, odporučil ľuďom, ktorí podstúpili TTP, očkovanie iba na základe zvláštneho súhlasu lekára – a ak to urobia, očkovať, aby bolo možné vykonať následné klinické hodnotenie.

Hovorca nemocnice zdôraznil, že táto štúdia, ktorá bola veľmi malá, by v žiadnom prípade nemala odradiť ľudí od očkovania a povzbudiť každého, kto ešte nebol naočkovaný, aby dostal injekciu.

“Lekári a pacienti si musia dávať pozor na klinické príznaky: únava slabosti, neurologické poruchy, krvácanie a bolesť na hrudníku,” uviedol tím vo vyhlásení. Vyzvali tiež „zdravých ľudí“, ktorí sú očkovaní, aby boli ostražití, a ak sa objavia príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Včasná diagnostika a moderná liečba zvýšili mieru prežitia pacientov s TTP z 10% v minulosti na 80% dnes.

Prevzaté z The Jerusalem Post

Najnovšie príspevky