Špekulácia

30 DECEMBRA 2018
Naše myšlienky plynú ako voda z kopca. Pokiaľ si nie sme vedomí toho, čo máme na mysli, naše myšlienky blúdia, vedúc nás po veterných cestách, cez tmavé lesy. Takto strácame perspektívu, začneme špekulovať a asi do siedmych sekúnd dôjdeme k strašným záverom.

Výzva Svätého Písma, aby sme “Každú myšlienku pripútali ku Kristovi”, je životne dôležitá (2Kor 10,5). Na tom, čo si myslíme, naozaj veľmi záleží. Naše myšlienky a fantázie pripravujú cestu pre naše presvedčenie, a to budú čoskoro nasledovať naše skutky.

Viem, že nie som sám, kto dáva prednosť špekuláciám. Ale chcem zrieť v tejto oblasti; vyrásť. Vy nie?

Čo som sa naučil tvrdým spôsobom, je predovšetkým nesúdiť úmysly. My v skutočnosti nepoznáme úmysly našich blížnych. Môžete špekulovať, ale neviete, prečo napríklad niekto nezavolal. Ty nevieš, prečo ťa zabudli pozvať na večierok. Keď predpokladáme, zvyčajne predpokladáme, že úmysly iných boli zlé, však? Takýmto spôsobom takmer šaliete od zlosti skôr, než dotyčný vojde do dverí. Sami ste sa zranili skôr, než sa vôbec niečo povedalo. A napriek tomu, deväťkrát z desiatich, taký úmysel nebol zlý a nebol ani žiaden dôvod si to myslieť. Ale ty si už prešiel k záverom. Špekuloval si. Tvoj priateľ nezrušil tvoj telefonát, len sa mu vybila baterka. A niekto iný ťa nepozval, pretože si mu povedal, že budeš mimo mesta.

Je to ťažké, ale v týchto dňoch sa snažím predpokladať to najlepšie. Predpokladajme, že ich srdce je dobré a vaše srdce je dobré.

Preložené a publikované s láskavým povolením Johna Eldredgea (Ransomed Heart Ministries).

Najnovšie príspevky