Mali By Sa Rodičia Deťom Ospravedlniť?

30 AUGUSTA 2023
Všetci sa občas mýlime. Napriek tomu sme všetci v poriadku.

Je to preto, že sme väčšinu času v poriadku. Nikto sa vždy nemýli a nikto nemá vždy pravdu.

Zmätený? Poviem to jednoduchšie: každý z nás sa občas pomýli. Každý jeden z nás je nedokonalý. Každý z nás sa potrebuje v niečom zlepšiť. Ale iné to je, ak to, čo sa deje, nie je omyl, ale hriech. V takom prípade už v poriadku nie je a nebude nik.

Myslel by si si, že je to zrejmé, ale nie je. Existuje veľa rodičov, ktorí sa svojim deťom prezentujú ako dokonalí. Takíto rodičia sa nikdy za nič neospravedlnia, pretože sa podľa nich nikdy nemýlia. Zároveň môžu byť na svoje deti veľmi tvrdí – rýchlo identifikujú chyby a nedostatky a chcú si vypočuť ospravedlnenie za previnenia. Keď sú deti malé, nemajú inú možnosť, ako absorbovať kritiku a sťažnosti. Ale keď sa stanú dospievajúcimi, môžu začať odvrávať a vyzývať autoritu rodiča – a toto je hriech, ktorý rodič dieťa naučil. Preto nás Boh učí nevyvolávať v deťoch silné, negatívne emócie a reakcie, aby neboli slaboduché (bez odvahy a slabej viery).

Dospievajúci sa môže sťažovať: “Vždy na mňa kričíš!” “To preto, že nikdy nepočúvaš!” odpovie rodič. Rodič v skutočnosti učí dieťa vlastným príkladom, že obranné poznámky sú vhodným spôsobom, ako reagovať na kritiku.

Žiaľ, takáto lekcia dieťa neskôr hendikepuje vo vzťahoch medzi dospelými. Obrana nefunguje!

Ľudí to oddeľuje, namiesto toho, aby ich zbližovalo. Navyše to naznačuje povýšenecký postoj, druh postoja, ktorý Boh nenávidí. Božie Slovo je plné odsúdení povýšenosti a podobne je plné chvály pre tých, ktorí sú pokorní. Tento výrok to silne zhŕňa: „Niekto povýšený v duchu, je ako modloslužobník“. Uctieva sám seba! Pokora umožňuje ľuďom ospravedlniť sa. Arogancia ich brzdí. Čo funguje, je uznanie chyby. Vypočutie, prijatie a potvrdenie sťažnosti skutočne funguje v manželských, rodičovských a profesionálnych situáciách. Ale deti musia zažiť tento proces na vlastnej koži. Musia sa to naučiť od rodičov.

Jediný, od koho ospravedlnenie nikdy nebudeme počuť, pretože sa nikdy nevhodne nespráva, je Boh. Preto je vzorom správania sa pre všetkých ľudí.

Čo by mal teda rodič povedať, keď je obvinený z prílišného kričania? Rodič môže odpovedať: “Máš pravdu, veľa kričím. Prepáč. Nemal by som to robiť. Musím svoju frustráciu lepšie zvládnuť.” Táto pozornosť, uznanie a potvrdenie predstavujú veľmi pekné ospravedlnenie. Pomôže to dieťaťu naučiť sa formulovať podobné reakcie na útoky. Okrem toho pomôže dieťaťu uznať svoju vlastnú úlohu v aktuálnom spore. Väčšie dieťa oveľa skôr povie niečo ako: „Viem, že si frustrovaný – neurobil som, čo som povedal, že to urobím. Nie je to tvoja chyba. Naozaj ma to mrzí. Dnes sa k tomu dostanem. “ Mladšie by mohlo povedať: “To je v poriadku, mami. Tiež ma to mrzí.” Keď rodič vedie tým, že sa ospravedlňuje, pre deti je jednoduchšie a prirodzenejšie nasledovať príklad.

Pozor si treba dať na množstvo ospravedlnení a ich opakovanie sa za rovnaké veci. Ak sú pričasté, znamená to, že rodič nežije pokánie.

Dobré ospravedlnenie je oveľa viac ako „prepáč“. “Odpusť” má naozaj liečivú silu. Pokiaľ človek neuvedie, čo ho mrzí, každé “prepáč” bude pôsobiť prázdne a chladne. Tu prichádza na rad časť s uznaním: uznanie je súhrnom previnenia, ktoré ovplyvňuje druhú osobu. Keď príde človek neskoro, napríklad povie niečo ako: “Prepáč, že meškám. Nechal som ťa čakať.” Táto krátka, jednoduchá, ale úplná správa pomenúva chybu a jej dôsledky. Tu je niekoľko ďalších príkladov:

„Prepáč, že som ťa nazval ‚nezrelým‘. Viem, že to ranilo tvoje city.”
“Prepáč, že som ti zabudol kúpiť koláčiky, ktoré som sľúbil vyzdvihnúť. Viem, že musíš byť veľmi sklamaný.”
“Prepáč, že som do teba narazil. Si v poriadku?”

Jednoduché a úprimné ospravedlnenie je silné. Lieči rany vo vzťahu. Ukázať deťom, ako sa to robí, im dáva zručnosť, ktorá skutočne zlepší ich život. U dospievajúcich detí sú takéto situácie znamením, samozrejme, podľa ich mentálnej úrovne, že sú zrelé pre náuku a výcvik duchovného sebaovládania. Tu môže začať ich osobné oslobodenie od démonov, presne ako nás to učí Boh skrze apoštola Jána:

1Jn 2:14: …Napísal som vám, mladí ľudia, pretože ste silní a Božie Slovo vo vás prebýva a zvíťazili ste nad Zlým.

Ak je slobodný rodič, rozlíši a pomôže k slobode ducha aj svojím deťom a bude ich viesť po Ceste Božieho Slova a víťaziť nad Zlým. A tak rodič, čo si sa naučil v kurze Oslobodenie od Démonov sám, môžeš učiť — primerane veku — svoje deti.

Najnovšie príspevky