Prečo som svojim deťom zakázala internet

4 AUGUSTA 2023
S radosťou uverejňujem svedectvo mamy Rochel, ktorá svoje malé deti učí zodpovednému správaniu a narábaniu s vecami tohto sveta.

„Je to veľmi vhodné video, mami. Pozri, je to židovské.”

Otočila som sa tvárou k svojmu MacBooku. Ako len našiel ten klip? Pravdepodobne vďaka nekonečným možnostiam videa, ktoré YouTube tak veľkoryso poskytuje v súvislosti s vaším prvým videom. Stal sa tak dôvtipným, sebestačným, je to desivé.

Akokoľvek sa snažím byť ostražitá, prechody na webe sú také plynulé a možnosti sú také lákavé, že je príliš ťažké sledovať, čo deti vytiahnu. Moje sú ešte príliš mladé na to, aby hľadali problémy na webe, a celkom ich bavia židovské hudobné videá a hry o sviatkoch, ale znepokojuje ma ich rastúca závislosť na YouTube.

Tak som vydala nový zákon. Sadla som si vedľa nich a jemne som im to prerušila. „Ste úžasné deti. Som taká nadšená, že mi Boh dôveroval, že vás vychovám. Ste múdre a dobromyseľné. A mojou úlohou je pomôcť vám stať sa múdrejšími a citlivejšími. Tu je vec: sledovanie množstva videoklipov na internete vám nepomôže stať sa múdrejším. Naopak, môže vás to zastaviť v premýšľaní, viete, čo tým myslím? Nie je to tak, že všetko, čo pozeráte, je zlé, je to len často hlúpe. A najhoršie na surfovaní po webe je, že je návykové; vtiahne ťa to dovnútra a začne ťa to ovládať.“

Myslím, že to pochopili.

“Odteraz môžete počúvať hudbu, zvukové príbehy a dokonca občas sledovať DVD, ale žiadny internet.”

„A čo ty, mami? Ako budeš robiť svoju prácu bez internetu?” spýtala sa Chana.

“Nuž,” prehltla som, “nevypneme internet. Možno to použijem, keď pôjdete spať.”

“Ach.”

Poznámka pre seba: Nedovoľ, aby ťa internet urobil menej inteligentným. Nepozeraj sa na hlúpe veci. Hej, ak som to povedala deťom, môžem to povedať aj sebe. Používaj web na prácu, ale nevyhadzujte zo seba topánky a nenechaj príliš veľa času stratiť sa v cyberpriestore.

Čo sa týka mojich detí, keď sa mi podarí obmedziť závislosť na obrazovke, budem ich musieť učiť o sile, ktorú Boh investoval do internetu.

A naučím to aj dieťa v mojom vnútri!

Najnovšie príspevky