Rebrík do Neba

6 NOVEMBRA 2023
Aký je teda najlepší spôsob, ako sa dostať do neba? Prejsť cez rušnú diaľnicu? Urobiť nejaký úžasný skutok viery? Zachrániť tisíc životov?

Príbeh Jakubovho sna a slávneho rebríka čítame s nohami na zemi a hlavou v nebesiach. “A hľa, anjeli Boha naň vystupovali a zostupovali.”

Dovoľ mi jednoduchú otázku.

Potrebujú anjeli rebrík? Každý vie, že anjeli majú krídla, nie nohy. Takže, ak máš krídla, načo by si potreboval rebrík?

V príbehu je krásny odkaz.

Pri lezení do neba človek nevyhnutne nepotrebuje krídla. Zbav sa dramatizácie. Zabudni na vymyslené skoky a hranice. Je tu rebrík, duchovná cesta, ktorá je pre nás jasne zmapovaná; trasa, ktorú je potrebné prejsť krok za krokom, jednu priečku za druhou. Cesta do neba je postupná, metodická a eminentne zvládnuteľná.

Mnohých ľudí odrádza čo i len začať duchovnú cestu, pretože si myslia, že to chce obrovský skok viery. Nevidia samých seba, ako dosahujú taký stupeň náboženského záväzku, ktorý sa im zdá nadpozemský. A predsa, s postupným prístupom krok za krokom, človek zistí, že na cestu sa dá vydať a že cieľ, o ktorý sa usiluje, v skutočnosti nie je vo vesmíre.

V Brooklyne bola dlhé roky veľmi veľká budova King’s County Savings Bank. Nad veľkými portálmi pri vchode do banky bolo vyryté čínske príslovie: “Cesta dlhá tisíc míľ začína jediným krokom.” Táto čínska múdrosť sa však neobmedzuje sa len začiatok plánu sporenia peňazí. Je to jednoduchá, ale účinná myšlienka, že to nemusí byť „všetko alebo nič“.

O čom podľa teba sníva každý veriaci? Že k tebe príde človek a povie: “Chcem sa stať ‘Kresťanom a teraz mi povedz, čo musím urobiť”? Je to to, o čom snívame? A keby sa to stalo, myslíš, že by si doň hodil Bibliu a trval na tom, že od tej chvíle musí dodržiavať každé jedno prikázanie? Nikdy! Prečo nie? Pretože takýto záväzok je zvyčajne dnes tu a zajtra je preč. Ako hovorí ľudové príslovie: “Ľahko prišlo, ľahko odišlo.”

Obávam sa, že také úžasné skúsenosti s typmi „instantných Veriacich“ som ešte nezažila. Správnou a najúspešnejšou metódou na dosiahnutie našich Bohom daných cieľov je pomalý a stabilný prístup.

Postupne, ale dôsledne.

Hneď ako sa človek stotožní s jedným prikázaním, je čas začať s ďalším a tak ďalej a tak ďalej. Potom sa neustálym rastom pomaly, ale isto stávame vedomejšími, odhodlanejšími, naplnenými a šťastnejšími vo viere.

Položím ti otázku: “Ak sú dvaja ľudia na rebríku, jeden hore a jeden dole, kto je vyššie?” Možno si myslíš, že je to dosť hlúpa otázka – ale vieš, čo? V skutočnosti nie si schopný posúdiť, kto je vyššie alebo nižšie, kým najprv nezistíš, ktorým smerom sa každý na rebríku uberá.

Ak ten navrchu klesal, ale ten na dne stúpal hore, potom bol ten naspodku v skutočnosti vyššie.

A tak milovaný priateľ, nezáleží na tom, aký je tvoj východiskový bod alebo kde si na rebríku tvojho života viery. Pokiaľ sa pohybuješ správnym smerom, pokiaľ ideš hore, na radosť Boha, podarí sa ti vyšplhať sa do nebeských výšin.

Prajem každému bezpečnú a úspešnú cestu Domov.

Najnovšie príspevky