Wells Fargo náhle ruší bankové účty zákazníkov

19 MARCA 2024
Internetový Denník The Daily Hodl (Správy a náhľady pre digitálnu ekonomiku) uverejnil zaujímavý článok. Píše v ňom, že viac ako tucet generálnych prokurátorov štátov USA obviňuje bankovéh titana Wells Fargo z náhleho zrušenia bankových účtov zákazníkov a to bez predošlého varovania.

V liste adresovanom generálnemu riaditeľovi Wells Fargo Charlesovi Scharfovi, 16 republikánskych generálnych prokurátorov po celej krajine obviňuje poskytovateľa pôžičiek v hodnote biliónov dolárov z politického a diskriminačného zbavovania klientov ich bankových účtov.

Generálni prokurátori tvrdia, že Wells Fargo spustil nový trend, ktorý sa zameriava na politické názory klientov ako na základ pre udržanie bankového prístupu.

„V tomto kontexte rozhodnutia Wells Fargo zrušiť banku republikánskych kandidátov a účastníkov zbrojného priemyslu odhaľujú nový znepokojujúci trend…

Plošné zákazy a zásady proti poskytovaniu služieb určitým zákazníkom vedú k nevyhnutnej otázke – kto je ďalší? Ktoré typy spoločností alebo ľudí podľa Wells Fargo nemôžu byť povolení ako zákazníci? Je to dôvod, prečo Wells Fargo zjavne uzavrel účty bývalých republikánskych kandidátov Lauren Witzke a Pete D’Abrosca v ten istý deň v roku 2021?”

Generálni prokurátori tvrdia, že údajný model môže byť v rozpore so štátnymi zákonmi.

„Spoločnosť Wells Fargo by mala ukončiť svoje snahy o diskrimináciu na základe cieľov ESG (environmentálne, sociálne a podnikové riadenie) a verejne sa zaviazať slúžiť Američanom spravodlivým, nediskriminačným a zákonným spôsobom. Štáty majú významnú autoritu nad bankami podľa občianskych práv a zákonov o nečestných a klamlivých činoch a praktikách (UDAP).”

16 generálnych prokurátorov končí list, v ktorom žiada Wells Fargo, aby zastavila svoju politiku odstraňovania bánk a reagovala na svoje obavy do 4. apríla.

A ako je to v EU?

Či už vaša spoločnosť dováža, vyváža, financuje globálny dodávateľský reťazec (uvedom si, čo čítaš), riadi menové riziko alebo medzinárodné platby, vyvíja stratégie devízového zaistenia alebo rozširuje operácie mimo USA, Wells Fargo má pobočky po celom svete, aby pomohol podnikom uspieť v medzinárodnom meradle. Bude nasledovať podobný scénár aj v EU?

Naplnenie proroctva o znaku šelmy sa blíži.

Najnovšie príspevky