Tri v Jednom

11 MÁJA 2022
V každom z nás akoby boli traja ľudia, jeden vnorený do druhého, ako matriošky. Ale nie sú. V skutočnosti sú to len tri úrovne jedinej duše – tri lupene jednej ruže.

V každom z nás je božská duša. Tá je vnorená do racionálneho „ja“, uhniezdená v zvieracej duši. Hneď ako počuje Evanjelium Vykúpenia, je božská duša v nás priťahovaná nahor k Bohu, k duchovnu a svätosti ako plameň sviečky. Nemá záujem o žiadne svetské radosti – pokiaľ v nich nenájde nejaký nadprirodzený význam.

Racionálna duša v nás sa pohybuje oboma smermi. Vzlieta nahor smerom k fascinujúcim myšlienkam, vidí dopredu, berie do úvahy celkový obraz. Zostáva však zviazaná so svojím egom, a tak je ľahké ju zviesť, ba dokonca aj uniesť zvieracou dušou.

Živočíšna duša v nás je priťahovaná iba nadol, smerom k jedlu a pitiu a všetkým formám telesného potešenia a nezmyselným, mŕtvym veciam. Nemá záujem o nič, čo by si nemohla užiť teraz.

Tvoja božská duša nemôže zo svojej hlboko vnorenej polohy bez súhlasu zvieracej duše dať počuť aspoň niečo Božie ani len dýchať. Ale zvieracia sa vôbec nezaujíma o božskú dušu a božská duša nemá žiaden spoločný základ na vôbec nejaký rozhovor so zvieracou dušou.

Takže božská duša má len jednu stratégiu, ktorá bude fungovať: Ak chceš vyhrať nad zvieraťom v tebe, musí sa tvoja božská duša porozprávať s tvojím racionálnym “ja”, inšpirujúc múdrosť tvojej mysle a intuíciu tvojho srdca božským poznaním, zabaleným do ľahko stráviteľného, pre​​žúvateľného sústa.

Keď zviera v tebe uvidí zapálené racionálne “ja”, bude chcieť vedieť, čo sa deje. Vtedy môže tvoja racionálna duša urobiť ďalší krok: presvedčiť zvieraciu dušu, že božská múdrosť nie je až taká bizarná a že život je oveľa bohatší, keď má všetko zmysel a účel.

Spoločne inšpirované teraz tieto tri úrovne tvojej duše spolupracujú v pokoji a harmónii smerom k jedinému cieľu – Bohu.

A o tom sú naše Perličky a Kurzy.

Najnovšie príspevky